Унгария: Искаме само богати мигранти

Унгарска програма дава на богатите мигранти възможност да получат безсрочна унгарска виза, стига да имат достатъчно пари. Сред участниците в нея са хора от Египет, Алжир, Иран, Йордания. Но нали Орбан не искаше чужденци?

Обикновено няма нищо вълнуващо в пътуването с такси от летището до центъра на града. В случая обаче преходът от летище „Ференц Лист“ до центъра на Будапеща създава усещане за негостоприемство. Преди референдума за квотите за бежанци, приети от ЕС, който ще се проведе в неделя, край магистралата са издигнали десетки билбордове, предупреждаващи за опасностите, породени от мигрантите.

Онези чужденци, които пристигат в Унгария, за да си купят безсрочна виза, инвестирайки в държавни облигации, може би наистина не забелязват настъпателната антимигрантски кампания на премиера Виктор Орбан – защото те обикновено не знаят унгарски, а и сделката изглежда много привлекателна. Унгарското правителство им предлага да купят облигации с посредничеството на брокери, които работят в офшорни компании, срещу което в рамките на два месеца те получават безсрочно право на пребиваване в страната – за цялото си семейство. Уебсайтът на съответната програма подчертава, че това на практика означава „доживотна шенгенска виза и свободно пътуване в Европа“.

Който има 360.000 евро…

Кандидатите плащат 360.000 евро за държавни облигации с петгодишен срок и след този период получават обратно 300.000 евро, което прави сделката една от най-изгодните в ЕС. Досега по този начин право на постоянно пребиваване в страната са получили семейства от страни като Египет, Алжир, Иран, Йордания и Турция.
Напоследък схемата с облигациите става все по-популярна. Унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер, който освен това отговаря и за издигането на охранителни заграждения по границите със Сърбия и Словения, наскоро обяви, че право на постоянно пребиваване вече са получили над 18.000 души, а в хазната са постъпили повече от един милиард евро. В момента бизнесът дори ескалира: само през август са били емитирани нови 798 облигации, като повечето от купувачите са китайци.

Най-голямата дъщеря на Орбан – Рахел – също се споменава в контекста на програмата покрай проведена среща с човека, който е регистрирал въпросния уебсайт – почетния консул на Унгария в Бахрейн Балаш Гарамвьолги. В съобщение за печата на интернет-страницата на Бахрейн се казва, че Рахел Орбан и съпругът й са се срещнали с Гарамвьолги и един бахрейнски министър, за да обсъдят въпроси от „икономическа полза и за двете приятелски страни, произтичащи от подобрено сътрудничество“. Дъщерята на Орбан заяви, че е била на почивка в Бахрейн със съпруга си, а всякакви други обвинения били просто лъжа.

„Добре е да си богат, лошо е да си беден“, казва Марта Пардави от унгарския Хелзинкски комитет. „Нещо повече: излиза, че бедните трябва да страдат. Тоест, прилагат се очевидни двойни стандарти, особено по време на кампанията за референдума, която изобразява мюсюлманите като потенциални терористи и хора, неспособни да се интегрират“, казва тя пред Дойче Веле.

Подобно двуличие по отношение на исляма Орбан демонстрира и по време на миналогодишната бежанска криза. През април той каза, че „ние имаме право да избираме с кого искаме и с кого не искаме да живеем“ и отбеляза, че унгарската конституция – която партията му написа – забранява „ислямизацията“, а през юни пред делегация на арабски банкери отдаде почит на ислямската култура и дори на шериата. В речта си пред тях Орбан каза, че ислямът има „велики духовни и интелектуални структури (…) затова хората, пристигащи от ислямския свят, не представляват заплаха, а са представители на една висока цивилизация.“

Надпис на плакат: Нека не рискуваме. Да гласуваме с НЕ.Плакат за референдума: „Нека не рискуваме. Да гласуваме с НЕ.“

Унгарски паспорти за руснаци

Освен всичко друго, в Унгария се практикува и бързо издаване на унгарски паспорти на граждани от съседни държави. „Индекс“, един от водещите новинарски сайтове в страната, съобщава за „паспортна мафия“ от корумпирани служители и адвокати, които продават унгарски паспорти на руски и украински граждани за по 10.000 евро. Един служител дори признава, че е подписвал паспорти без проведен задължителен изпит по унгарски език и е получавал за това подкуп от 1000 евро за всеки издаден документ за самоличност.

В резултат от тези разкрития в момента унгарците с нови лични документи се подлагат на допълнителен паспортен контрол, когато идват от Украйна. Адвокатът Балаш Тот разказа за Дойче Веле, че миналата седмица заедно с други двама унгарци бил изваден от опашката на летището в Киев и затворен в някакво помещение с цел да се провери дали владее унгарски език. „Един офицер ни обясни, че много украинци незаконно са придобили унгарско гражданство. После разбрахме, че проверяват само хората с новите паспорти с електронен чип и не закачат онези, които притежават стари паспорти“, обяснява Тот.

„Тази огромна схема, чрез която един вътрешен кръг прави пари, направо обезценява нашите паспорти, като ги продава на всеки, който е готов да си плати“, твърди разследващият журналист Тамаш Бодоки. Един от агентите, занимаващи се с държавните облигации, го казва съвсем ясно на един свой клиент: „Ако имате достатъчно пари, за да си платите, тогава Вие сте важна личност.“

Източник – Дойче Веле