ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Южна поща“, брой 18, 1990 г.
КМЕТЪТ НА СТАРА ЗАГОРА СТОЯН СТОЯНОВ: „ДА СЕДНЕМ НА ЧИСТО…“
-Г-н Стоянов, как приемате възраженията срещу Вас, че сте номенклатура?
-Ако под „номенклатура“ разбирате човек, използувал облагите на властта, не ги приемам. Иначе всички знаят, че съм бил и зам.-председател на ИК на ОбНС и секретар на ОбК на Отечествения фронт, а сега зам.-председател на ОбК на БЗНС. Мисля, че точно този опит в организационната работа, който така или иначе съм натрупал, натежа на везните…
-Не Ви ли смущава фактът, че все пак сте компромисната фигура в противоборството между СДС и БСП…
-Когато има баланс между водещите политически сили съвсем нормално е да се потърси компромисен вариант. това в някаква степен е и шансът на БЗНС, като партия на политическия център.
-За какво няма да Ви стигне времето – на Вас като кмет и на временната управа като цяло?
-Първо, още не се знае колко време ще бъде мандатът на временния Изпълнителен комитет на ОбНС, явно първоначалният срок – 2 декември, няма да бъде спазен. Бих искал все пак времето да ни стигне за най-важните неща: да снемем политическия градус на напрежението, да създадем що-годе някакъв ред в хаоса от социални проблеми и най-важното – да осигурим условия за едни нормални, честни избори за местните органи на властта.
-Какъв кмет не искате да бъдете?
-Сред хората в Стара Загора битува една такава приказка за последните трима кметове на града: единият показал какъв не трябва да бъде кметът, другият – какъв трябва да бъде, а третият, че може и без кмет… Иска ми се, дори и за това кратко време, да остана поне в градския „фолклор“ с една добра дума.
-Не е тайна, че ще наследите едно тежко наследство след дългото междуцарствие…
-Да, прав сте. Оказа се например, че една от най-важните комисии в ОбНС – по социалните въпроси, от доста време съществува на книга: без председател, без секретар, без главни специалисти… Заварихме и някои „забравени“ преписки още от май-юни. Нашето най-добро желание е да седнем на чисто…
-Кой е най-острият проблем, с който се сблъскахте още в началото?
-Жилищният. Оказа се, че в „торбата“ на Общинския съвет с изключение на няколко гарсониери, няма нито едно свободно жилище… Заварихме официален протест на Окръжната прокуратура за изключване на жилища от оборотния фонд на съвета, които са раздавани неправомерно. Имаме и сигнали на граждани за незаети ведомствени апартаменти. Всичко това ни подсказа идеята да изградим една комисия (досегашната практически не съществуваше) с представители на всичките политически сили, която не само ще провери тези сигнали, но и ще следи за законното и справедливо разпределение на жилищния фонд.
-Казват, че над 90 на сто от щатните служители в ОбНС са членове на БСП… Не се ли страхувате, като член на опозиционна партия, от някакъв „тих“ бойкот?
-Не, не се страхувам… Ще настоявам и бих се радвал, ако всички, които работят в съвета, се освободят от своите политически пристрастия, ако се чувствуват 24 часа в денонощието общинари.
-И един последен въпрос във връзка с темата на броя: как оценявате демократичните промени у нас една година след 10 ноември?
-На всички ни се струва, че демократизацията в нашето общество върви не с тези темпове, не в тази дълбочина, с която искаме, но най-важното според мен е, че този процес е необратим. Никой и нищо не може да го спре.
Разговора осъществи М. ТАНЕВ