Пролетните празници са част от Великденския обреден цикъл, посветен на обновяването на природата и възкръсването на живота. Лазаровден и Великден са сред най-поетичните и красиви момински празници, посветени на цветята, любовта и плодородието.
От Баба Марта, през Благовещение и Заговезни, до Великден, Гергьовден и Еньовден, пролетните празници влагат в обредните реквизити на народния творец един особен светоглед и именно чрез тях българинът материализира своите мечти, очакванията си за добро и красиво. Българските пролетни празници са свързани с идеята за възраждащата сила на природата. През този сезон древните хора са вярвали, че в природата се събуждат благоприятните и зловредните сили.
[ad id=“225664″]
Лазаровден – един от най-хубавите народни обичаи. На този ден църквата чества възкръсването на Лазар. Празнува се винаги в предпоследната събота преди Великден.
Тези обичаи са женското съответствие на коледарските и сурвакарски обичаи на мъжете.
[ad id=“263680″]
Цветница е продължение на Лазаровден. Лазарувалите моми се събират на реката и всяка носи върбово венче с някакъв белег на него. Венчетата се нареждат на дъска и се пускат по течението на реката, което излезе най-напред, тази мома ще се омъжи първа през годината.