Скалните рисунки в Магурата – кандидат за вписване в ЮНЕСКО

Късно снощи в престижната Галерия „Средец“ на Министерство на културата бе открита официално изложбата „Пещера „Магурата“ – легенди от праисторията“.

Фотоизложбата е сред проявите, посветени на 60-годишнината от членството на България в ЮНЕСКО и е част от инициативите на Министерството на културата със съдействието на Националната комисия на България за ЮНЕСКО, за номинация за вписването на обекта в Списъка на световното наследство. Реализирането й е стъпка в популяризирането на стотиците изключително ценни изображения в пещерата и запознаване с хилядолетните следи от човешко присъствие, както и със самата пещера като забележителен природен феномен.

В откриването на изложбата взеха участие и авторът на фотографиите от пещера „Магурата” Цветан Четъшки, кметът на гр. Белоградчик Борис Николов, Директорът на Дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства” арх. Уляна Малеева, служители на Дирекцията и служители на Министерството на културата.

Точната датировка на изображенията е предизвикателство за изследователите, но въз основа на проучвания и иконографски аналози в Европа, Средна Азия, Близкия изток и Средиземноморието, повечето автори определят датировката и културния им контекст към Ранната бронзова епоха.
През октомври 2015 г., по покана на министъра на културата и със съдействието на Центъра за световно наследство, на посещение в България бяха г-н Хосе Антонио Лашерас – директор на Националния музей и изследователски център “Алтамира” и неговият заместник, г-жа Пилар Фатас Монфорте. В доклада си те отбелязват, че пещера „Магурата” притежава изключителна стойност, но в голяма степен е била пренебрегвана от учените поради недостатъчно популяризиране на забележителните качества на обекта и липса на каталог на рисунките. Изложбата „Магурата – легенди от праисторията“ е стъпка за промяна на тази ситуация и запознаване със стотиците изображения в пещерата.

“Пред българската държава стои сериозната задача за изготвяне на кандидатура за вписване на скалните рисунки в Списъка на световното наследство. За разработване на план за действие по разпореждане на министъра на културата е създадена работна група с участието на специалисти от различни научни области от институтите на БАН, община Белоградчик, Министерство на околната среда и водите, НИНКН и Министерство на културата.