Остеопорозата е един от страшните бичове на съвремието ни, с които борбата е трудна и продължителна. Представяме на вниманието ви интервю с водещ специалист ревматолог, в което може да намерите полезна информация за вас.
Д-р Родина Несторова е специалист ревматолог. Работи в ревматологичен център „Света Ирина“, София. Член е на Управителния съвет на Българското медицинско дружество по остеопороза и остеоартроза.
Интервю на Георги Георгиев–Бираджиев в социалната платформа за здраве credoweb.bg.
– Д-р Несторова, защо трябва да се лекува остеопорозата?
Остеопорозата е заболяване, при което липсват симптоми, затова я наричат тихата епидемия. За съжаление, в България едва 5% от болните се лекуват, а в световен мащаб те са около 20%.
Терапията е единствената възможност да се намали риска от фрактури. Нормално той е около 10%, което означава, че на десет падания едно завършва със счупване. При остеопорозата вероятността е в пъти по-голяма. С правилно лечение можем да намалим този риск с 60-70%. Лечението трябва да продължи минимум 3 години, а най-добре е 5 години.
– Пациенти споделят, че след цяла година терапия, костната им плътност се покачва едва с 1-2%.
Ние не лекуваме цифри. Изследването на костната минерална плътност е само едно от нещата, което може да ни ориентира за състоянието на болния. Много важно е да проследим дали през тази година пациентът е имал фрактури. Ако не е, означава, че вече сме постигнали успех. Без лечение резултатът ще бъде съвсем друг.
Наред с това изследваме и маркерите за оценка на т.нар. костен търновър – в костта във всеки един момент протичат процеси на разграждане и изграждане на костна тъкан. Между двете неща трябва да има баланс.
– Кои стойности на костна плътност се приемат за нормални?
Тя се оценява чрез т. нар. T-score. Сравняваме костната минерална плътност на пациента с пиковата костна маса, измервана обикновено на 25-35-годишна възраст. Нормалните стойности на T-score са в рамките на +1 до -1. От -1 до -2,4 говорим за остеопения, а когато е под -2,5 – вече става дума за остеопороза. Остеопенията не е заболяване. Това е междинен стадий между здрава и болна кост.
– Възрастта е един от рисковите фактори за остеопороза. Кои са другите?
Полът е рисков фактор. Заболяването засяга много по-често жените. Причината е в естрогените, които участват в почти всички обменни процеси, свързани с натрупването на костна маса. Понижаването на нивото им води до нейната бърза загуба. Например жената може да загуби до 30% от своята костна маса през първите 3 г. от менопаузата. Именно тогава е моментът да бъдат взети мерки.
Ако липсват други рискови фактори, съветваме всички жени в периода преди менопаузата – около 50-годишна възраст, да си правят изследване на костна плътност и на костните маркери. Наследствеността също е важен рисков фактор. Някои от пациентите ни са на кортикостероидна терапия. Ако при тях се установи остеопения, трябва да бъдат изследвани внимателно, защото кортикостероидите много пречат на костното изграждане.
– Мнозина смятат, че добавките с калций заздравят костите.
Това е отхвърлено отдавна, тъй като храната ни е достатъчно богата на калций – има го във водата и хляба, млякото и млечните изделия, рибата. По-важният въпрос е – как ще бъде усвоен този калций. Важна роля за това имат витамин D3 и витамин К2. Те не се съдържат в достатъчно количество в храната и затова препоръчваме на пациентите да ги приемат като добавки.
– Застрашени ли са мъжете от остеопороза?
Разбира се. В никакъв случай не бива да подценяваме остеопорозата при мъжете. Статистиката показва, че заболяването засяга всеки пети мъж над 50 години. При тях се появява в по-напреднала възраст, защото и андропаузата идва по-късно от менопаузата – около 65-70 години. Причината е, че след тази възраст нивото на тестостерон намалява, което повишава риска от загуба на костна маса. Хубавото е, че ние разполагаме с медикаменти за остеопороза и при мъже.