Пациентка почина заради закъснение на Бърза помощ

Началото на годината за семейството на Вера Петрова е повече от тежко, след като от Бърза помощ отказват да закарат в болница нейната леля. Краят е фатален.

От Бърза помощ обясняват, че получили сигнал със съмнения за инсулт, след направен преглед се оказва, че жената има деменция. След часове тя издъхнала след остър сърдечен инцидент, съобщи БНТ, цитирана от Трафикнюз.

В началото на януари 85-годишната Вергиния Петрова се почувствала зле. Успяла да се обади на близките си, те на спешна помощ. Наложило се съседите да разбият вратата, за да влезе спешният екип.

„Линейката идва след около час и половина. Лекарите пишат протокол, на който протокол впоследствие се вижда, че е написано съмнение за инсулт, бият ѝ някаква инжекция и я оставят точно така, както е паднала на земята в кухнята в краката на 70-годишния ми баща, който сам не може да я вдигне. Там със съседа са се опитвали нещо да направят, но не са се справили”, обяснява близка на починатала жена.

От Бърза помощ обясниха, че заварили лежаща жената. Опитали се да я вдигнат, но тя отказвала. Сигналът бил подаден като съмнение за инсулт. Оказва се нещо съвсем различно.

„На място от прегледа, който извърших, категорично отхвърлих наличие на остър мозъчен инцидент. Прегледът беше изключително сложен. Успях единствено да премеря кръвна захар и да извърша някои проби неврологични. След което започна една борба между мене и пациентката. Блъскаше, викаше и най-вече обиждаше екипа”, казва д-р Пенчо Кожухаров от Спешна помощ.

По думите на лекаря, близките го помолили да ѝ даде успокоително. Д-р Кожухаров уважил молбата им, поставил диагноза деменция и си тръгнал. Близките звънят по-късно и молят линейка да транспортира все пак жената до болница. Такава не идва. След няколкочасова битка Вергиния стига до лечебно заведение с частна линейка, но вече е твърде късно – причината за нейната смърт се оказва остър сърдечен инцидент. Състояние, което докторът от Бърза помощ по някаква причина не е констатирал.

От Бърза помощ обясниха на какво се дължи закъснението на линейката след второто ѝ повикване.

„Деменцията не е животозастрашаващо състояние. По тази причина и за най-голямо съжаление все пак ние сме се забавили и жената е починала. Бяха много малко екипи. В същия този ден смяната през деня е работила с 13 екипа, а през нощта с 10”, твърди д-р Мариана Малинова – началник отдел „Медицински дейности“ в Спешна помощ.