На 26 април 1986 година в 1.23 часа става най-голямата ядрена авария в света, която засяга и България. Тя се случва в помещението на 4 блок на атомната централа „Чернобил“ в Украйна, тогава част от Съветския съюз.
Това е най-тежката авария в историята на ядрената енергетика. Тя предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия.
[ad id=“225664″]
На 26 април на 4-ти реактор се провежда учение на персонала за спиране на реактора при затруднени условия, както и тестване на самозахранваща система. Имитира се авария в електросистемата на Украйна, при която реакторът и неговото управление не получават ток отвън. Въртящият се по инерция вал на турбината би трябвало да произвежда ток още няколко часа, достатъчен за собствените нужди на реактора. През това време персоналът трябва да спре реактора.
[ad id=“263680″]
В конструкцията на първото поколение реактори от тип РБМК обаче има допуснати редица грешки. Една от тях се оказва фатална. В рамките на няколко секунди мощността на реактора скача до около 30 000 MW, т.е. 10 пъти повече от мощността в нормален режим. Прътите с ядрено гориво започват да се топят, а налягането на парата бързо се увеличава и предизвиква голям взрив. Той изхвърля и разрушава капака на реактора, който тежи 1200 тона, счупва охладителните тръби и разрушава част от покрива. Когато въздухът влиза в съприкосновение с графитния забавител от вътрешността на реактора, графитът се възпламенява. По-голямата част от последвалото радиоактивно замърсяване е резултат от пожара, който разпръсква радиоактивните частици в атмосферата.
[ad id=“236999″]
Аварията предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия.
Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия са замърсени. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус. Радиационното замърсяване засяга територията на 17 държави, включително и България. Властите в нашата страна заповядват информацията за тежкия инцидент да не бъде съобщавана. Едва след няколко дни те разрешават хората да бъдат информирани за страшната авария. Нейните мащаби обаче не са споменати, нито е огласена опасността от радиационно замърсяване.
[ad id=“237001″]
В първите часове от зоната на инцидента са евакуирани общо 135 000 души, сред които и 45 000 жители на съседния град Припят. 213 души са приети веднага в болница. 31 от тях умират през следващите дни. Повечето от загиналите са били пожарникари и спасители, опитващи се да овладеят аварията
В доклад на ООН от 1995-а година се казва, че броят – на пряко и на косвено пострадалите от аварията в Чернобилската АЕЦ, е 9 милиона души.
Над 600 000 запасняци, военни и доброволци са работили по затварянето на реактора и овладяването на всички рискови проблеми през първите 6 месеца. Около 25 000 са починали под 40 година възраст, а 200 000 са обявени за инвалиди.
[ad id=“238430″]
Уникален саркофаг покрива разрушения реактор
Ново защитно съоръжение беше монтирано през миналата година над стария саркофаг, с който е покрит разрушеният през 1986-а четвърти реактор от „Чернобилската“ АЕЦ. Този предпазен щит е колосален проект. Средствата за него бяха осигурени от международната общност. Очаква се той да гарантира сигурността на обекта в близките 100 години.
Куполът представлява метален скелет с тегло 25 000 тона (36 000 тона с допълнителното оборудване). Той е висок 108 метра и е дълъг 162 метра.