Боб – Има най-различни видове боб, всеки от които си има неговите подходящи и неподходящи „спътници”. По принцип всички видове фасул виреят добре, ако са засадени с моркови и карфиол. Морковите са много добри приятели на боба, те му помагат да расте по-добре. Фасулът вирее също така добре заедно с цвеклото, а от своя страна е от помощ на краставиците и зелето.
[ad id=“225664″]
Умерено количество боб, засаден до праза и целината е от полза и за трите вида растения. Но ако е твърде нагъсто, ще има задържащ ефект върху растежа на всички тези растения.
Засаден невен в редовете с фасул идеално отблъсква мексиканския бобов бръмбар. Чубрицата спомага за растежа на зеления боб и подобрява вкуса му, както и го предпазва от бобовия бръмбар.
Растежът на бобовите растения бива ограничен, ако са засадени до някой от членовете на луковото семейство. Те също така не обичат да си съжителстват с гладиолите.
Едрия фасул си отива идеално с царевицата, катерейки се усърдно по стеблото й, за да достигне до светлината. Бобът не само действа като опора за царевицата срещу вятъра, но и я предпазва от миещите мечки. Фасулът също така увеличава азота в почвата, който е нужен на царевицата.
[ad id=“263680″]
Зелен боб – Хубаво е до него да бъде засадено умерено количество целина. По едно растение целина на 6-7 растения зелен боб. Той съжителства също така добре с краставиците. Тези растения взаимно си помагат. Взаимопомощ зеления боб си оказва също така и с ягодите, когато бъде засаден между ягодовите редове. Така и двете растения растат по-бързо, отколкото ако са поотделно.
Зеленият боб помага на царевицата, ако се рeдуват в редове с нея. Също така той расте добре с чубрицата, но никога не трябва да бъде засаждан в близост до копър. Зеления боб не харесва също така лука, както и всички бобови растения.
Източник: back2nature.rock