Нито един друг вид спорт няма такъв ефект, твърдят авторите на изследване. Ако трябва да се изразим в цифри – един час тичане ще удължи очакваната продължителност на живота ви със 7 часа, показват данните, цитирани от британския в. „Гардиън“.
[ad id=“225664″]
Хората, които тичат за здраве, живеят 3 години по-дълго от другите, показа американско проучване, което анализира данни от проведените досега изследвания. Резултатите бяха публикувани в американското списание „Напредък в лечението на сърдечносъдовите болести“.
Не е нужно да тичате бързо, нито много бързо, за да усетите ползите от тичането. Може да пиете, да пушите и да сте с наднормено тегло и все пак тичането да намали опасността от ранна смърт с между 25 и 40%.
[ad id=“263680″]
И макар че редовното тичане няма да ви направи безсмъртни, то удължава живота повече от ходенето, колоезденето или плуването, твърди изследването.
Двама от авторите също така участвали в друго изследване, публикувано през 2014 г. Според него само 5–10 минути тичане на ден със скорост по-малка от 9 км в час намалява риска от сърдечносъдова болест и ранна смърт. Това изисква значително по-малко усилие от препоръчваните от специалистите 150 минути умерени физически упражнения на седмица, които повечето хора така и не правят.
[ad id=“236993″]
Разбира се, най-доброто упражнение е това, което ви доставя удоволствие и което ще правите. А иначе …. – най-доброто вероятно е тичането. Бягането за здраве е евтино, лесно (просто излизате от дома си и тичате) и там не може да се преструвате – винаги е енергийно натоварващо. Кросът дори може да бъде третиран като физическо упражнение със средна енергийна натовареност.
[ad id=“238430″]
Ако ви липсва време, може да тичате само за половината от времето, което ще ви е нужно, за да постигнете същите резултати с друг вид спорт, твърдят учените. Така например, нужни са 105 минути ходене, за да постигнете същите ползи, които ще постигнете с 25-минутен крос, коментира Анжелик Брелентин от Департамента по кинезиология към Университета на щата Айова, САЩ, която е един от авторите на обзора.
[ad id=“236999″]
Макар че има някои трагични случаи, при които бегачи умират по време на тичане, те са много редки. Хората, които не са бегачи, са два пъти по-застрашени от внезапен инфаркт или инсулт, отколкото бегачите.
За да избегнете болките в коленете (понякога това е трудно, може да зависи от това как са разположени коленните ви капачки), е по-добре да тичате по мек терен, да правите упражнения за укрепване на мускулите на краката, да избягвате хълмовете и да се снабдите с качествени обувки за бягане. Освен това, няма данни, които да показват, че тичането увеличава опасността от остеоартрит на коляното.
[ad id=“237001″]
Разстоянията, които пробягвате, трябва да се увеличават постепенно. Резултатите ще са особено осезаеми, когато достигнете пробягано разстояние от 48 км за седмица. Бегачите имат по-високо ниво на аеробна издръжливост, по-ниски нива на телесни мазнини и по-малка обиколка на талията в сравнение с тези, които правят друг тип упражнения.
Бягането може да се окаже особено полезно в свалянето на слоя мазнини в коремната област, обяснява Брелентин. Нужни са ви само между 30 и 60 минути на седмица, за да усетите ползите. Затова е добре всички да опитаме, коментират авторите на изследването.
Още интересни статии четете на адрес: www.credoweb.bg.