Казанлък най-накрая ще има колеж

Технически колеж ще бъде разкрит в Казанлък. Това реши Акредитационният съвет на Националната агенция по оценяване и акредитация (НАОА) на свое заседание, което се проведе на 25 май. Колежът ще бъде част от Технически университет – София, съобщават от пресцентъра на Община Казанлък.

Решението дава възможност на младите хора в общината да получат така необходимото висше техническо образование по специалности от промишления отрасъл „Машиностроене“, силно развит в региона и страдащ от дефицит на кадри. За Колежа в гр. Предвидено е обучаваните студенти по специалност „Технология на машиностроенето“ в колежа да получат степен „професионален бакалавър“, като периодът на обучение ще бъде три години или 6 семестъра.

Кмета на община Казанлък Галина Стоянова проведе множество срещи и разменена кореспонденция с представители от най-висшия ешелон на българското образование – министри, заместник-министри, ректори през последните няколко години. В основата на настоятелните усилия на Галина Стоянова бе тревожният факт, че става все по-трудно намирането на квалифицирани инженерни кадри, още повече, че една голяма част от населението на община Казанлък е трудово ангажирано в отрасъла. Представителите на местния бизнес през цялото това време изразяваха готовност да помогнат за осъществяване на идеята Казанлък да има свое висше училище – с осигуряване на материално-техническа база, организиране на специализирана лаборатория, подпомагане със стипендии младите хора, които искат да повишат своята професионална квалификация.

Точно преди една година ректорът на Университета проф. дтн инж. Георги Михов внесе заявление до председателя на НАОА за откриване и осъществяване на процедура за откриване на колеж в държавно висше училище. Към него беше приложено мотивираното предложение на висшето училище за капацитет на професионалното направление и на специалността от регулираните професии, разпределен по образователно-квалификационни степени и форми на обучение, учебен план и учебни програми. Включени бяха и всички становища, анализи и прогнози за развитието на региона – мнения на Общинското ръководство, на представителите на браншовите организации на работодателите, на потребителите на кадри, бъдещи студенти и др.

При подготовката на проекта за откриване на Колежа бяха използвани данни от проучване, проведено в началото на 2015 година от страна на Регионален инспекторат по образование – Стара Загора, за нагласите на учениците в средните училища на територията на област Стара Загора за готовност да продължат образованието си във висше учебно заведение в Казанлък.

През месец юли 2016 година експертна група от представители на различни висши учебни заведения посети Казанлък с цел да се извърши оценка на потенциалната сграда, отредена за колеж (Професионална гимназия по строителство в града), която Министерство на образованието и науката предоставя. Проведоха се и редица срещи с представители на ръководствата на водещите предприятия в региона, на която за пореден път се получиха уверения за категорична подкрепа.

На основание на днешното решение на Акредитационния съвет на Националната агенция по оценяване и акредитация предстои и Министерството на образованието и науката да вземе свое решение за създаването на новото учебно заведение.

С разкриването на Техническия колеж по енергетика и електроника в Казанлък Община Казанлък отговаря на потребностите на пазара на труда, бизнеса и младите хора не само в региона, но и в цялата страна. Качественото професионално образование и обучение има потенциал за справяне с нивата на младежка безработица, за насърчаване на културата на учене през целия живот, за преодоляване на социалното изключване и за насърчаване на активното гражданство.