Данни за безработицата и заетостта в област Стара Загора през април 2017 година

Безработица – състояние, равнище и динамика
По данни от статистиката на Агенция по заетостта през април в Бюрата по труда на област Стара Загора регистрираните безработни са 8655, а равнището на безработица е 5,9 при 7,6 стойност на показателя за страната. Спрямо предходния месец равнището на безработица намалява с 0,1 процентни пункта, а регистрираните безработни – с 239 души.
Този показател по области е : с най-ниско ниво е София – град /2.3%/, следвани от Габрово/4,8%/, Варна/5.0%/, Бургас /5,4%/ и на пето място с 5,9% са две области – Пловдив и Стара Загора. С най-високо ниво на безработица все така е област Видин/18,1%/, следват Враца/15,5%/ и Монтана /16%/.
Равнището на безработица по общини в област Стара Загора е : С най-ниско равнище на безработица е община Стара Загора – /3,2%/, следвана от Казанлък /3,6%, /, Павел Баня /6,7%/, Раднево6,8%, Гълъбово/7,3%/, Опан /9,2%/, а с най-високо – община Николаево/54,1%/, Братя Даскалови/46,1/, Гурково/26,3%/, Мъглиж – /15,9%/, Чирпан – /15,3%/.
Регистрираните безработни в Дирекция „Бюро по труда” Стара Загора през месец април също намаляват. Общият им брой е 2526 – с 133 лица по-малко от март.
В общата съвкупност на безработните се запазва доминиращият дял на жените – 1439 (56,96 на сто).
Сравнението с предходния март показва незначително намаление. Нараства относителният дял на жените специалисти – 59,06 от всички специалисти при 43,8 на сто през март. Все така намаляват безработните в младежка възраст (298 през април, 317 през месец март,). Сред тях преобладават безработните на възраст 25-29 години – 215, които са 72,4% от всички младежи, регистрирани в отчетния месец, като показателят запазва своя относителен дял. Месечният брой на безработните в активна трудоспособна възраст е 1283, с 77 броя по-малко от регистрираните на тази възраст в предходния период. Все така намалява месечният брой на безработните над 50 години – 945 или с 37 броя по-малко спрямо март.
С 93 лица намалява броят на новорегистрираните безработни (366 през април, 459 през месец март), като нараства делът на освободените от частния сектор от 62% на 69%.
В зависимост от предмета на икономическата дейност, най-много продължават да са новорегистрираните безработни от сектор услуги – 162 и индустрия – 105.

Динамика и структура на заетостта
В отчетния месец са обявени 425 несубсидирани работни места, което е нарастване с 25% спрямо заявените в предходния месец. Частният сектор е заявил 291 места – 68,4 на сто от местата, били 60,2 на сто през март.
По програми за заетост и обучение през месец март са обявени 20 работни места: 5 по национални програми за заетост, 6 по регионални програми за заетост и 9 по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.
Безработните, постъпили на работа в отчетния месец са 305, от тях 277 са започнали работа на несубсидирани работни места, по програми, финансирани от Държавния бюджет започналите работа са 19, по схеми на ОП РЧР – 9 лица.
Изпълнение на активната политика по заетостта
Активната политика оказва влияние върху състоянието на пазара на труда и ограничава безработицата. В резултат на провежданата активна политика, намалява средномесечният брой на регистрираните безработни в почти всички групи в неравностойно положение.
По програми за обучение и заетост през месец април работят 81 безработни.
Национална програма „Асистенти на хора с увреждания” се реализира с цел предоставяне на грижи в семейна среда на хора с трайни увреждания или тежко болни самотни хора, чрез осигуряване на заетост за безработни с качества и опит като лични асистенти. В отчетния месец по програмата работят 16 безработни.
Съществуват и други програми, по които Бюрото по труда има сключени договори с работодатели и те успешно се изпълняват:
За да се осигурят възможности за придобиване на трудов стаж от младежи, завършили висше образование и да се улесни прехода между образование и заетост, се реализира програма „Старт на кариерата“. С осигурена заетост по програмата в отчетния месец са 12 безработни младежи.
Програма „Мелпомена“ осигурява заетост на безработни със специфични умения и опит в театралното и оперното изкуство. През месец април по програмата работят 10 безработни.
Не отслабва интересът на работодателите към Националната програма за заетост и професионално обучение на хора с трайни увреждания.
Две са причините за неотслабващия им интерес: увеличаващ се брой на регистрираните безработни с трайни увреждания и финансиране със средства от държавния бюджет на разкритите за срок от 24 месеца работни места. През месец април по програмата работят 18 безработни с трайно намалена работоспособност.
По национална програма „Активиране на неактивни лица” в дирекцията работят 1 психолог, 1 мениджър на случай и 1 младежки медиатор.
Национална програма „Помощ за пенсиониране” е предназначена за безработни, на които не достигат до 24 месеца възраст за придобиване право на пенсия по чл.68, ал.1 от Кодекса за социално осигуряване.
През април по програмата работят 5 безработни.
Основна цел на Програмата за обучение и заетост на продължително безработни лица е повишаване пригодността за заетост на продължително безработните, чрез включването им в обучения за професионална квалификация и субсидирана заетост. В отчетния месец по програмата работят 17 безработни.
По мерки за заетост в отчетния месец работят 23 безработни. Насърчителните мерки за заетост са насочени към работодатели, които разкриват работни места и наемат на тях безработни от застрашените целеви групи на пазара на труда.
• чл.36, ал.1 от Закона за насърчаване на заетостта осигурява заетост на младежи до 29 години. През месец април по мярката работят 13 безработни младежи.
• чл.50 от Закона за насърчаване на заетостта е за първите пет разкрити места от работодатели – микро предприятия. В отчетния месец по мярката работят 5 безработни.
• чл.53а от Закона за насърчаване на заетостта е за самотни родители или осиновители с деца до 5 годишна възраст. През месец април по мярката работи една майка.
• чл.55а от Закона за насърчаване на заетостта е за безработни над 50 годишна възраст. В отчетния месец по мярката работят 2 безработни.
• чл.55в от Закона за насърчаване на заетостта е за продължително безработни лица. В отчетния месец по мярката работят 2 безработни.

[ad id=“222969″]

Реализация на схеми по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”
1. Схема BGО5М90PO01-1.2014.001 – проект „Младежка заетост” осигурява възможност на работодателите да наемат младежи в две направления: стажуване и обучение по време на работа. Проектът стартира през месец септември 2014 година. Подадените заявки от работодатели са 236. Заявените работни места – 783, а включените в заетост безработни младежи – 166.
2. Схема BGО5М90PO01-1-005-0001 проект „Обучения и заетост за младите хора” се реализира с цел обучение с ваучери и включване на безработни младежи до 29 годишна възраст в заетост. За директна заетост заявките от работодатели са 42, разкритите работни места – 122, а включените в заетост безработни младежи – 38.
3. Схема BGО5М90PO01-1.010 проект „Обучения и заетост” се реализира с цел обучение и включване в заетост на продължително безработни, лица с основно или по-ниско образование, безработни на възраст над 54 години. Подадените заявки от работодатели са 13, заявените работни места – 53, а включените в заетост – 35.