През първата половина на годината се отчита двоен ръст на регистрираните случаи на сифилис сред младежи на възраст между 15 и 19 години.
Регистрирани са 28 случая на сифилис сред тинейджърите в периода януари-юли месец тази година, докато през юли-декември месец миналата година, тези случаи са били 14 по данните на Националния център за обществено здраве и анализи.
[ad id=“225664″]
Най-много са във възрастовата група между 30 и 39 години – 62, а във възрастовата група между 20 и 29 години, регистрираните носители на сифилис са 58.
12 бебета на възраст до 4 години са регистрирани с вроден сифилис в първите седем месеца на годината. Има и десет регистрирани случая на носители над 60-годишна възраст.
Министърът на здравеопазването припомня, че сифилисът е едно от заболяванията, които подлежат на задължително съобщаване и отчет. Диспансеризацията на пациентите е доброволна и се осъществява със съгласието на пациентите, освен в случаите, които тя е част от постановено от съда задължително лечение по Закона за здравето или НПК.
[ad id=“225664″]
Първият стадий на това заболяване се характеризира с появата на безболезнена язва. Могат да се появят и множество такива ранички. Развива се след около 20-35-40 дни след инфектиране със заболяването. Освен това се наблюдават подути, но безболезнени лимфни възли в областта на слабините. Раничката може да изчезне сама след 3-6 седмици, но болестта се проявява отново няколко месеца по-късно под формата на вторичен ранен сифилис, особено когато сифилисът в начална фаза не е лекуван.
Вторичният сифилис представлява системна фаза на заболяването, т.е. може да засегне множество органи в тялото. По време на тази фаза пациентите могат да изпитат различни симптоми, но обикновено развиват кожен обрив, без сърбеж.