Търсят варианти за облекчаване на такса смет

„Такса смет е една болезнена тема. Вече е на бюрото на народните представители. Част от нашите предложения са предадени, където трябва, нашето безпокойство обаче не е свалено.

[ad id=“225664″]

Радваме се, че влизането в сила на новите промени ще стане по-късно и ще имаме период, в който да мислим за по-сериозни варианти. Голямото ни безпокойство е, че ще натоварим прекалено много гражданите, ще падне събираемостта и ще сринем услугата на хората, а това е сфера, от която зависи здравето на всички. Така, че това не бива да се допуска. Накратко казано по такса смет продължаваме да търсим други алтернативни решения, освен тези които се обсъждат и ще се приемат в НС“.

Това каза изпълнителният директор на Сдружението на общините по време на годишната им среща в Албена, Гинка Чавдарова. Тя допълни, че местната и държавната власт работят заедно по четири основни задачи. Едната е българското председателство, в което общините имат много съществена роля. Втората е административната тежест. Третата е много по-умно да се подготви следващият програмен период. „Сега искаме преди да тръгнат разговорите с Брюксел, ние хората от практиката, които знаем меда и жилото на европроектите, да дадем приноса си за рамката на следващия програмен период“, допълни Чавдарова.

[ad id=“255238″]

На срещата присъства и министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Ненков. Той обясни, че подкрепя напълно исканията на общините за поддържането на четвъртокласните пътища, но тази тема не може да бъде обсъждана в отсъствието на финансовия министър. „Ще свикаме до края на годината Съвета по децентрализация. Факт е, че само с 50 млн. лева четвъртокласна общинска мрежа не може да се поддържа. Факт е, че за общинска пътна мрежа трябва да има адекватно финансиране, тъй като говорим за над 20 000 км четвъртокласни пътища. Твърдо стоим зад искането на общините, но трябва да се намери диалога и правилното решение с МФ“, обясни министър Нанков.

Източник: 24 chasa.bg