Сравнение на коледни добавки за пенсионерите в България и Гърция

Бисер Петков, министър на труда и социалната политика със сравнение на коледните добавки за пенсионерите в България и Гърция, в разговор с Илиана Беновска в предаването “Беновска пита” по Радио К2 и Канал 3 коментира следните теми:

[ad id=“263680″]

Още промоции на всякакви стоки ТУК

Доколко държавата е загрижена за хората?

“Политиците с бюджета правят избор как да разпределят средствата, които са произведени от обществото. Не малка част от тези средства се насочват към хората, които имат нужда от подкрепа и са в уязвимо положение. Това става чрез бюджета на Държавното обществено осигуряване и бюджета на МТСП. Предвидените политики за следващата година са свързани с увеличаване на средствата”, заяви Бисер Петков.

Коледните добавки за пенсионерите

[ad id=“225664″]

Беновска направи сравнение с Гърция, където коледните бонуси за пенсионерите са 1,4 млрд евро, докато в България коледните бонуси за пенсионерите са 50 млн лв и то само за хората с най-ниски доходи.

“Става избор за това как се разпределят средствата през бюджета, какво да бъде дълговото бреме на тежестта между настоящите и бъдещите поколения. В икономиката няма безплатен обяд. Следваната политика у нас е последователна и устойчива. Бюджетът на ДОО предлага оптимален баланс между подобряване на финансовата устойчивост и повишаване на адекватността на осигурителните плащания”, отговори Бисер Петков. Коледни добавки ще получат пенсионерите с най-ниски пенсии, като се използва линията на бедност от 321 лв. Добавката ще бъде в размер на 40 лв.

 “Какво ще си купите в 40 лв.? Това са по 1 лев и 30 стотинки на ден”, отвърна Беновска.

“Това, от което имам нужда. Тези пенсионери в рамките на 6 месеца получават трето увеличение. От 1 юли имаше увеличение за минималните пенсии от 161 лв на 180 лв, втората стъпка беше от 180 лв на 200 лв.”, отговори Бисер Петков.

Стимулиране на раждаемостта

Популизум ли е политиката на Гърция, когато се дават коледни бонуси на семейства с две деца, които имат доход до 6000 евро, ще получат за Коледа 900 евро, при доход 12 000 евро – помощта ще е 700 евро, 18 000 евро доход- помощ 500 евро”, попита Беновска.

“Не бих искал да коментирам политика на друга държава. Ние можем да се сравняваме не само с нашите южни съседи”, отвърна социалният министър.

Да отидем в Унгария тогава. В Унгария има 30 000 евро безвъзмездна помощ на млади семейства  и още 30 000 евро кредит при нисък лихвен процент. В България може ли да отделим средства от излишъка за нещо подобно?”, попита Беновска.

МТСП е предложило оптимално разпределение на средствата на семейните помощи за деца. 560 млн лв се отделят за това. Помощите имат целеви характер. Има предложение за втори доходен критерий на лице от семейството между 400-500 лв. Около 20 000 семейства ще получат такава подкрепа. Ако децата не посещават училище, родителите няма да получават помощи. Цялата държава се мобилизира, за да върне децата на училище. „Имаме проблем на пазара на труда с недостиг на работна сила. Има целенасочени политики, с които се насърчават майките да се връщат по-бързо в заетост“, коментира социалният министър. “Политиката обърната към бъдещето са инвестициите в образованието. Приоритет на бюджета за следващата година е образованието и човешкия капитал. Поливаме едно дърво, от което чакаме да берем плодове”, продължи Бисер Петков.

“Как се гледат бебета с толкова малко пари за майките като помощ по време на майчинството?”, попита Беновска.

 “Става дума за нов ценностен модел. Не смятам, че най-добрата политика за насърчаване на раждаемостта е със  заплащане на суми, за да раждат деца. Насърчаване на майките, на бащите, които се грижат за децата да се върнат по-рано на работа, като насърчването става със финансови стимули или ползване на детегледачи, като част от схемата “Родители в заетост”. Над 2000 семейства проявиха интерес да ползват детегледачи. Има възможност да СВ увеличат средствата за финансиране на тази схема при по-голям интерес. България има най-дългия период платено майчинство. През този период се се получава 90% от възнаграждението. През втората година се предвижда повишение от 340 на 380 лв. Политиката не е това възнаграждение да следва ръста на минималната работна заплата”, отговори Бисер Петков. Проблемът на родителите е, че след две години майчинство трудно се интегрират към пазара на труда. Мобилността на работната сила ще продължава да нараства. Преди вдин работник е имал само един работодател, докато сега сменя 10 работодатели.

Финансирането на личните асистенти

Финансирането на личните асистенти е със запазен обхват. Досега то се е осъществило по европейски проекти, а сега се добавят и средства от бюджета. Увеличението е с 81 млн.лв. повече за хората с увреждания, посочи Бисер Петков.

Минимална работна заплата

Има ново предложение за механизъм за определяне на МРЗ. До края на месец ноември Бисер Петков се надява да се сближат позициите на социалните партньори. “Икономиката се развива добре, има липса на квалифицирани кадри”, обобщи  Бисер Петков разговора си с Илиана Беновска в предаването “Беновска пита” по Радио К2 и Канал 3 на 19 ноември 2017 година.