Автор: Светлана Тилкова – Алена
Осветиха възстановения храм „Всех Святих“
На 10 септември 2017 г. патриарх Неофит и премиерът Борисов откриха новопостроената черква „Всех Святих“ в Русе. Освещаването на възстановения храм, издигнат по подобие на разрушения от комунистическата власт през 1975 г. едноименен русенски храм, бе извършено от Русенския митрополит Наум. Сред официалните гости бяха Саратовският и Волски митрополит Лонгин от Руската православна църква, Теодосий, архиепископ на Томи, Варсануфий, архиепископ на Ръмнику Вълча от Румънската патриаршия, Тивериополският епископ Тихон, Величкият епископ Сионий, Мелнишкият епископ Герасим, гл. секретар на Св. синод, архим. Филип, официален представител на Московския патриарх Кирил в България, отец Нелуц Опря, официален представител на Румънския патриарх Даниил в България, църковни дейци.
[ad id=“225664″]
В св. Престол на новия храм бяха вградени частици от мощите на св. мчк Пантелеймон, св. мчк Теодор Тирон и св. мчк Терентий.
Митрополит Лонгин освети новите осем църковни камбани, които са подарък от патриарха на Москва и на цяла Русия Кирил и ще бъдат монтирани по-късно. Богослужението бе огласено с песнопенията на православен хор от Русия, пристигнал специално за случая.
Единствените ценности, съхранени от разрушения през 1975 г. храм, са архиерейски трон и старата иконостасна икона на Всех Святих, които са пренесени в новопостроения храм.
Двадесет и четири години са нужни храмът да бъде възстановен. На 29 октомври 1993 г. общинският съвет на Русе отрежда терен за възстановяване на храма в Парка на възрожденците.
Основният камък е положен символично през 1998 г. от патриарх Максим. Началото на строителството е поставено през 2007 г. Разчита се основно на дарения. През 2016 г. Министерският съвет отпусна 250 000 лева за довършването на черквата.
„Всех Святих“ – Съдбовен знак влече кармична мъст. Така беше озаглавено моето тълкуване в брой 1/2017 г. на „Кармичният кръг“ на писмо от Русе с въпроса: „Каква е причината за обезлюдяването на града. Много красив град, на час и половина от двумилионен Букурещ, със сравнително добри предпоставки да се развива добре икономически. Но само за последните десет години е плашещо обезлюдял“.
Направих своите изчисления и проверки, свързани и със свети Георги, възприеман погрешно като патрон на Русе, защото светците могат да бъдат припознавани само като закрилници, не като патрони.
[ad id=“263680″]
Изводът, който направих, беше неочакван и за мен.
Съвременната история на Русе започва на 20 февруари 1878 г., когато руските войски на генерал Тотлебен влизат в града и слагат край на османското владичество.
Този ден от номерологична гледна точка носи мощно духовно пробуждане и шанс градът да се превърне в люлка на културата в България. Без съмнение възходът на Русе е впечатляващ. Градът е врата на България към Европа и десетки пъти в неговата история срещаме съчетанието „за първи път в България“ нещо е направено в Русе. Развитието на града продължава до злощастната среда на 60-те години, когато е взето решение построената през 1898 г. православна църква „Всех Святих“ да бъде разрушена и на нейно място да се построи храм-костница на възрожденците, погребани в Русе. На комунизма православна символика не му е нужна. Комунизмът иска да си създаде свои кумири, светци и икони. Една черква повече или по-малко е без значение. Нямало е кой да каже, а и да беше казал, нямаше да бъде чут, че този храм не бива да бъде рушен, защото по някакъв начин има животодаряваща връзка с града, както показва общата вибрация на Съдбовно подчинение на всички дати, свързани с построяването на черквата от 1861 г. насам.
Градът трябва да има този храм и той се е появил, когато е било нужно, защото не е просто един от хилядите православни храмове, а с нещо е по-специален, както казах, има животодаряваща връзка с града. Каква е същината на тази връзка, незримият свят не ни подсказва, а и да искаме, няма да разберем. Ясно е, че черквата е имала по-особено значение за града и нейното разрушаване потвърждава мълвата сред русенци за бъдещето на града и обезлюдяването му. Не само от позиция на кармичната номерология и кармата е видно, че черквата „Всех Святих“ има по-особено значение. Очевидно и за православната църква е нещо по-различно, след като на освещаването є присъстват освен Българският патриарх Неофит, представител на Московската патриаршия с подарък осем камбани от патриарх Кирил, на които са положени българският лъв и двуглавият императорски орел, както и представител на Румънската патриаршия.
Освещаването на новопостроения храм „Всех Святих“ е рядък пример как може да бъде неутрализирана негативната карма на цял град, заслужена с разрушаването на един църковен храм. С освещаването на храма на 10 септември прокобата, властвала 42 години над Русе, причина за постоянни беди и страдания, е обезсилена. На чудеса и бързо благоденствие не бива да се надяваме, но пътят към възхода и просперитета на Русе и русенци е отворен.
Разрушаването на храма „Всех Святих“
На 12 януари 1965 г. храмът е предаден на градския съвет на Русе, а целият му инвентар е демонтиран и пренесен в черквата „Св. Троица“.
На 16 април 1975 г. са извадени и пренесени костите на тримата доростоло-червенски митрополити, погребани във „Всех Святих“. Полагат ги в „Св. Троица“.
На 26 октомври 1975 г. черквата „Всех Святих“ е съборена.
На 28 февруари 1978 г. на мястото на вече разрушения храм е открит Пантеон на възрожденците, а сред русенци започва да се разпространява мълвата, че събарянето на черквата е причина за злощастната съдба на Русе. „През всички отминали скръбни години разрушеният храм е продължавал да живее в душите и сърцата на поколения русенци, а мнозина наши съграждани са приемали извършеното поругание като прокоба за целия ни регион, причина за постоянни беди и страдания“, каза в словото си при откриването на новопостроения храм Русенският митрополит Наум.
Източник:karm-krag.com