Един от дните в календарната година с акцент върху здравето е посветен на борбата с хипертонията и това е 17 май. Той се отбелязва от 2005 година по инициатива на Световната лига по хипертония. Основната цел е да се повиши информираността на обществото за заболяването, а от там да се подобри превенцията и своевременното откриване и лечение на високото кръвно налягане.
Световната здравна организация също акцентира върху хипертонията, като глобален проблем за общественото здраве. Тя е най-масовото заболяване в света и в съчетание с други рискови фактори като повишен холестерол, тютюнопушене, затлъстяване, диабет формира висок сърдечно-съдов риск.
По данни от Българската лига по хипертония годишно 9,4 милиона души по света умират вследствие на усложнения от високо кръвно налягане.
България заема едно от първите места в ЕС по честота на инфаркт на миокарда и мозъчен инсулт.
През тази година мотото на Световния ден е: „Нормално кръвно налягане – нормален сърдечен ритъм“. Поставя се акцент върху предсърдното мъждене, като най-често и най-рисково ритъмно нарушение в резултат на артериална хипертония. Статистиката показва, че долната възрастова граница на хипертонията пада все по-ниско и вече има регистрирани случаи на деца с това заболяване, което налага обществото все по-ясно да осъзнае ролята на рисковите фактори.