Създаването на Европейски валутен фонд е една от ключовите реформи, с която еврозоната се подготвя за евентуални следващи сътресения
[ad id=“263680″]
„България още не е готова за влизане в еврозоната“, заяви в интервю за БНР Фабиан Амтенбринк от Европейския център за проучване на икономическото и финансово сътрудничество, базиран в Холандия.
По думите му икономиките на страните, които вече са приели еврото, не са достатъчно синхронизирани. Освен това гръцкият опит трябва да направи страните – членки на валутния съюз много внимателни преди да допуснат ново разширяване
„В конкретния случай с България, бедността остава много голям проблем. Това винаги се подчертава, когато се водят дискусии по въпроса. Другият голям проблем е корупцията. Реално, няма номинални критерии по тези въпроси, но ако говорим за истинско сближаване на икономиките, трябва да отчетем и тези проблеми. Дебатът вече не е само около номиналните критерии, а е много по-широк и има политически измерения. Също така никога не трябва да забравяме и позицията на централната банка, твърди той.
[ad id=“218001″]
Проф. Сотирис Джорганас също има повече въпроси, отколкото отговори. „Знаете, че аз живея във Великобритания. Истината е, че дори британското правителство не знае какво ще представлява Брекзит. Това създава много голяма несигурност. Тя обаче засяга повече Великобритания, отколкото самата еврозона, заявява той пак пред Националното радио.
В самата еврозона също има много проблеми, а и още носи белезите от финансовата криза, категоричен е Джорганас: Еврозоната излиза от паниката и опитите да гаси пожари. Сега ЕК подготвя мерки, с които да се подготви за бъдещето и когато се проявят проблеми, да не действа панически, а да има разписан механизъм. Именно това е ролята на Европейския валутен фонд. Идеята е той не само да има решения за евентуалните проблеми, но и да реагира превантивно, за да не допуска нови кризи.
[ad id=“218548″]
Създаването на Европейски валутен фонд е една от ключовите реформи, с която еврозоната се подготвя за евентуални следващи сътресения. Начинът, по който го описват към момента, без да сме сигурни в крайния резултат, изглежда като структура, която е много по-силна от Международния валутен фонд. Това няма да е просто Европейски валутен фонд, а организация, която ще управлява фондове и ще оказва много по-сериозна помощ от обикновено отпускане на заеми за проблемните страни, заявява Джорганас.