Кървава синя суперлуна изгрява в сряда

По време на затъмнението Луната ще се приплъзне в сянката на Земята, докато белият диск светлина не се оцвети в оранжево или червено

[ad id=“263680″]

В сряда ще наблюдаваме рядък небесен феномен – „кървава синя суперлуна“ със затъмнение, съобщава Новини.бг.

Космическото събитие се случва за пръв път от 36 години насам, като към това добавяме и пълно лунно затъмнение. То обаче ще е видимо в части от Северна Америка, Азия, Близкия изток, Русия и Австралия.

Луната е наричана „синя“, понеже имаме две пълнолуния в рамките на един месец, обясняват специалистите. Обичайно годината има само 12 пълнолуния, които изгряват веднъж в месеца.

[ad id=“218001″]

Веднъж на 2 години и 8 месеца обаче се случва „синя“ луна. Пълнолунието пък е третото от поредицата суперлуни. То се случва, когато Луната е най-близо до околоземната орбита. Тази точка се нарича перигей и кара Луната да изглежда с 14% по-голяма и 30% по-ярка.

По време на затъмнението Луната ще се приплъзне в сянката на Земята, докато белият диск светлина не се оцвети в оранжево или червено.

[ad id=“218548″]

Предишния път, когато се е случил този феномен, е било възможно да се наблюдава от Европа, Африка и Западна Азия. В Северна Америка са гледали това шоу последно преди 135 години.