Юристът и бивш председател на Народното събрание категорично зад позицията да се ограничи възможността гражданите да получават оръжие с цел лична охрана
[ad id=“225664″]
„Наказателният кодекс и в момента дава възможност гражданите да се защитават и да се отбраняват при нападение в дома или срещу личността.“ Това обясни в предаването „Седмицата“ по Дарик асистентът по наказателно право в Юридическия факултет на Софийския университет, бивш председател на Народното събрание и бивш министър на вътрешните работи Михаил Миков.
[ad id=“236993″]
Той категорично се изказа за ограничаване на възможността гражданите да получават оръжие с цел лична охрана. „Към момента регистрираните законни огнестрелни оръжия в България са около 350 000. От тях 125 000 са за самозащита. Колко са незаконните никой не знае“, поясни Миков.
През 1997 г. Конституционния съд отменя шест точки в Наказателния кодекс, които тогава разширяват неизбежната отбрана. Според Миков тогава Конституционният съд правилно е отменил тези допълнения в НК. Той застъпи тезата, че на първо място е човешкият живот и разширяването на неизбежната обрана няма да реши проблемите на престъпността.
[ad id=“236999″]
„Държавата трябва да каже ясно „Аз гарантирам правата на гражданите, а не принуждавам гражданите да се въоръжават и превъоръжават“, категоричен е Миков.
„В страните, в които се продава масово оръжие и едва ли не се пропагандира закупуването на оръжие за самозащита, случаите на употреба за масови убийства са много чести. Тоест, Европа върви в съвсем друга посока. Заради тероризма в момента има европейска директива, която силно ограничава притежаването на автоматични оръжия, къси, от типа на „Скорпион“ и „Узи“, с които могат да се извършват терористични актове. А ние в този момент с посланията на политиците от най-високо равнище казваме на народа да се въоръжава“, посочи Михаил Миков.
[ad id=“237001″]
По казуса с лекаря в Пловдив той изложи следната гледна точка: „Какво щеше да стане, ако и Дживизов (убитият крадец, бел. ред.) имаше незаконно оръжие? Той също има право на неизбежна отбрана. Когато попитах студентите това, те отговориха, че ще стане „патаклама“. Това ли искаме? Да се гърмят хората с нагласата, че се отбраняват?“