62% от българите смятат, че Борисов се справя добре с външната политика

34% от анкетираните допускат използването на ядрено оръжие при глобален конфликт

[ad id=“225664″]

62% от българите намират, че Борисов се справя добре с външнополитически дейности като председателството на Съвета на ЕС и дипломацията. 30% са на обратното мнение, а останалите се колебаят. Това сочат данните от проучване на „Галъп„.

Експресният сондаж е проведен на 3 и 4 април сред 801 пълнолетни българи по телефона и обезпечава представителност на данните. Независим от външно финансиране.

Явно обществото ни одобрява по-скоро балансираните външни действия, които са характерни за Борисов, коментират от социологическата агенция. Доказателство за това е и отношението към преговорите с турския президент Реджеп Тайип Ердоган. 62% приемат, че с него е необходимо да се преговаря, а 33% смятат, че преговорите с него са излишни.

Скорошните акции на прокуратурата в болници срещат практически единодушно одобрение – 93%.

По-голямата част от българското население е на мнение, че глобалната война е реална.

[ad id=“263680″]

Мнозинство от 53% смята, че в момента има реална опасност от глобален военен конфликт. Това се равнява условно на 2.9 милиона пълнолетни българи от общо около 5.5 милиона трайно живеещи в страната.

Общо 34% от запитаните (близо 1.9 милиона души) пък смятат, че е по-скоро вероятно (28%) или е много вероятно (6%) в идните няколко години някоя от глобалните ядрени сили действително да използва ядрено оръжие.

Все пак, мнозинството не очаква ядрен конфликт – общо 63% казват, че това е малко вероятно (44%) или и е изключено (19%), а останалите се колебаят. На този все по-тревожен външен фон българите явно харесват балансираната външна политика. В същото време обаче искат и далеч по-безкомпромисна вътрешна политика.

[ad id=“236993″]

Методология на изследването: Това е втората част от резултатите от експресен сондаж по актуалните в последните седмици теми, проведен на 3 и 4 април сред 801 пълнолетни българи по телефона с ползване на панелна методика, която обезпечава достатъчна представителност на данните. Независим от външно финансиране. Максималното стандартно отклонение е ± 3.5 при 50% дялове.