„Целта на МЗ не е да ощетява инвалидите, а точно обраното – да въведем справедливост, да прилагаме субективизъм, да завишим контрола и да създадем условия за по-добър и бърз достъп на пациентите“, заяви здравният министър
[ad id=“225664″]
„По изрично указание на премиера Бойко Борисов и след среща при него, на която присъстваха вицепремиерът Томислав Дончев, финансовият министър Владислав Горанов и министърът на социалната политика Бисер Петков, министерството на здравеопазването изтегля предложения Проект за изменение и допълнение на Правилника и Наредбата за медицинската експертиза.“ Това каза на брифинг министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, предаде „Фокус“.
[ad id=“263680″]
„Предлаганите промени бяха предложени от медицинската гилдия и националните консултанти“, посочи той. „Целта на МЗ не е да ощетява правата на инвалидите, а точно обраното – да въведем справедливост, да прилагаме субективизъм, да завишим контрола и да създадем условия за по-добър и бърз достъп на пациентите в процеса“, заяви министър Ананиев.
По-рано стана ясно, че около 6000 души с увреждания се готвят да излязат на национален протест пред Министерския съвет утре в 11.00. Това съобщиха национално представителните организации, организатор на протеста.
[ad id=“236993″]
Хората се обявяват срещу дискриминиращите, според тях, промени в модела за медицинската експертиза и ТЕЛК, от която ще бъдат засегнати сериозно и децата с увреждания, които ще останат без социални асистенти.
Общо 90 автобуса се очаква да пристигнат в столицата от цялата страна. Около 35 рейса идват от Северна България от „Хемус“ и „Струма“ ще пристигнат още в 9.00 часа сутринта. Вторият лъч протестиращи е на входа на София на магистрала „Тракия“ – още 45 автобуса. От посока Благоевград пристига третият лъч с протестиращи.
[ad id=“236999″]
Протестът е подкрепян и от КТ „Подкрепа“. Хората се обявяват против оценката на работоспособността и включването само на едно водещо заболяване в решението на медицинската експертиза.
Майките на деца с увреждания пък настояват за равнопоставеност във финансовото подпомагане между децата, навършили 18 г. с аргумента, че няма никаква разлика в нуждите на един 17-годишен младеж с увреждане и навършил пълнолетие. „Имаше един човек в Германия, който така си представяше нещата, всички да бъдат високи, руси и едри, и здрави. Имаше и един по на Изток“, възмути се шефът на „Подкрепа“ Димитър Манолов, визирайки Хитлер и Сталин. „Безобразие е изключително мека дума“, заключи той, като се противопостави да се вземат правата на хората с увреждания само в името на някакви баланси във фиска.
[ad id=“237001″]
„42,6% от хората с увреждания са срещали дискриминация при кандидатстване за работа“ отчете данните от проучване на синдиката Ваня Григорова. „83 на сто живеят с доходи под 323 лв. на месец, а всеки четвърти българин с увреждане трябва да кара месеца с до 200 лв. „, уточни тя.
[ad id=“238430″]
„Да, трябва да има промени, да не може на паркинг със стикер да спре голям черен джип. Да, трябва да се промени и това, че в едно населено място има здрави и прави хора, всички с ТЕЛК-ове от един лекар, това трябва да се промени. Но най-лесно е да посегнеш на тези хора, които са безпомощни“, коментира Димитър Манолов.