Предложение: Да се забрани продажбата на лотарийни билети в магазини и будки

Лотарийните билети да се продават само в игрални зали и лицензирани пунктове, а не в супермаркети, пощи, бензиностанции, будки за вестници и други.

[ad id=“225664″]

Това предлагат от новото обединение „Демократична България“. Те са подготвили промени в Закона за хазарта, които вече са изпратени до председателя на Народното събрание Цвета Караянчева.

Демократите обясняват, че сега действащият закон има рестрикции към казината и игралните зали, но не е съобразен с новите тенденции на лотарийните игри и затова предлагат прецизиране на текстовете. Промените целят да хармонизират критериите за организиране и разпространение на хазарта, без оглед конкретния вид игра.

[ad id=“263680″]

 

Идеята за тези  промени е лотарийните билети да не могат да се продават навсякъде, а само в пунктове, които са лицензирани. Предложението предвижда подобна продажба да е напълно забранена близо до училища, домове за деца и пощи, в лечебни заведения, както и във всички останали държавни или общински сгради.

Промените, предложени от новото обединение, целят и сериозно ограничаване на рекламите на хазартни игри, които да се третират наравно с тези на тютюневи изделия и алкохол.

[ad id=“237001″]

Идеята е да се забрани оповестяването на лични данни на спечелилите награда, независимо дали те са дали съгласие за това.

В рекламата може да се обявява името на играта, регистрираната търговска марка на организатора, тегленията на тиражите, предварително обявяване на вида и броя награди от тиражите. Забранява се информацията да бъде придружавана с рекламни послания, които да насърчават участието в тиражи или съдържат обещания за печалба.

[ad id=“236993″]

Предложението предвижда реклами на хазартни игри да могат да се излъчват по електронни медии единствено след 22 ч., като задължително трябва да има уточнение на процента от приходите от тиража, който се разпределя под формата на награди.

Текстовете предвиждат още организаторите на хазартни игри задължително да правят годишни вноски за социално отговорно поведение:

[ad id=“238430″]

1. За организатори на онлайн залагания – 3 на сто от разликата между стойността на получените залози и изплатените печалби, а за игри, за които се събират такси и комисиони за участие – от стойността на получените такси и комисиони, но не по-малко от 50 000 лв.;

2. За организатори на игри в игрално казино – 3 на сто от разликата между стойността на получените залози и изплатените печалби, но не по-малко от 50 000 лв.;

[ad id=“263680″]

3. За всички останали организатори на хазартни игри с игрални автомати – 3 на сто от разликата между стойността на получените залози и изплатените печалби, но не по-малко от 20 000 лв.;“

4. За всички организатори на томболи, числови лотарийни игри бинго и кено, моментна лотария – 5 на сто от стойността на получените залози, но не по-малко от 200 000 лв.

[ad id=“236999″]

Законопроетът предвижда въвеждането на мандатност на членовете на комисията, което според вносителите ще повиши общественото доверие в регулатора и неговата безпристрастност.

Преди по-малко от две седмици вицепремиерът Валери Симеонов също обяви, че подготвя законопроект за забрана на рекламата на хазартни игри. Той също предвижда в закона да се остави възможност за обявяване на наименованията на игрите, търговската марка и тегленето на тиражите. Симеонов обаче не е обявил дали текстовете, които подготвя, ще ограничават разпространението на лотарийни билети.
offnews.bg