„Днес ми звъня холандският министър на външните работи. Заяви, че няма съмнения, че „Бук“-ът е прелетял от руска територия. Поинтересувах се от фактите, доказващи твърдението. Той не ми даде такива“, отбеляза дипломат №1 на Русия Сергей Лавров.
Европейският съюз и НАТО призоваха Русия да поеме отговорността за свалянето на полет МН17 на „Малайзийските авиолинии“ в Източна Украйна – инцидент от 2014 г., при който загинаха 298 души. AФП припомня, че в четвъртък международните следователи стигнаха до извода, че ракетата, която унищожи самолета, идва от руска военна бригада в Курск, предава „Фокус“.
„ЕС призовава Руската федерация да поеме своята отговорност и да сътрудничи в пълна степен с всички усилия за установяване на отговорността“, се казва в изявление на Върховния представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг подчерта в отделно изявление, че след като Нидерландия и Австралия съобщиха в петък, че Москва е виновна за трагедията, „призовавам Русия да поеме отговорност“.
Външният министър на Русия Сергей Лавров заяви, че разследването на катастрофата на самолета „Боинг“ в Донбас напомня на случая „Скрипал“ по това, че и в двата случая няма никакви доказателства.
„Много ми напомня на случая със Скрипал, когато казаха, че много вероятно руснаците да стоят зад него, но веднага съобщиха, че разследването ще продължи и че то ще отнеме време“, заяви Лавров. „Налага се усещане за дежа вю, при което нашите партньори са решили в случай, в който са загинали стотици хора, да спекулират за това заради постигането на своите политически цели“, допълни той.
Министърът отбеляза, че неговият холандски колега Стеф Блок не е успял да даде никакви доказателства, че Русия има роля в падането на самолета.
„Днес ми звъня холандският министър на външните работи, разказа, което е известно. Заяви, че няма съмнения, че „Бук“-ът е прелетял от територията на Русия. Поинтересувах се от фактите, доказващи твърдението. Той не ми даде такива“, обърна внимание Лавров.
Следствието по катастрофата на MH17 премълчава информацията за датата и мястото на намиране на двигателя на ракетата „Бук“ и за тези, които са предали агрегата на комисията, заявиха от руското Министерство на отбраната, предава РИА Новости.
Един от аргументите на следователите за възможната роля на Русия в трагедията е оцеляла обшивка на двигател на ракета „Бук“.
„Но датата и мястото на намирането на този двигател или лицата, предали този агрегат на следствената комисия, изказващите се предпочетоха да премълчат“, се казва в съобщението на военното министерство.
Обвиненията на Нидерландия
По-рано Международната следствена група (МСГ) представи междинни резултати от разследването: „Боинг“-ът е бил свален със система за ПВО „Бук“, принадлежаща на 53-а зенитно-ракетна бригада на руските Въоръжени сили, дислоцирана в Курск. Следователите се затрудниха да отговорят кога и в кой съд ще бъдат предадени резултатите от експертизата.
Също така се разбра, че кръгът на заподозрените е свит до няколко десетки души.
Делото за свалянето на малайзийския самолет ще се води Нидерландия. Повечето жертви на трагедията са граждани на европейската страна.
Реакцията на Русия
От руското МВнР заявиха, че обвиненията на МСГ са голословни и предизвикват съжаление, а разследването се води преднамерено и едностранно. По-късно президентът Владимир Путин отбеляза, че не допускат Русия до разследването, а Москва може да признае резултати от следствие, единствено ако участва пълноценно в него.
Трагедията в небето над Донбас
Малайзийският „Боинг 777“, летящ от Амстердам към Куала Лумпур, падна край Донецк в Източна Украйна на 17 юли 2014 година. На борда пътуваха 298 души и всички те загинаха.
Киев обвини за катастрофата сепаратистите. Те заявиха, че не разполагат със средства, които биха им позволили да свалят самолет на такава височина.
В доклада на международната следствена група се твърди, че поразилата „Боинг“-а система „Бук“ е доставена от Русия, а после е върната обратно.
Москва заяви, че следствието е преднамерено, а изводите му са основани само на данни, получени от Украйна.
Експериментите на концерна „Алмаз-Антей“, водещо предприятие за производство на системи за ПВО, включително на комплекси „Бук“, също потвърждава, че MH17 е свален от територията, контролирана от украинската армия.