Реджеп Ердоган е на път да спечели отново президентските избори в страната с 59.92% от гласовете, сочат първите резултати, базирани на по-малко от една пета от преброените бюлетини, предадоха агенциите. След него е кандидатът на опозиционната Народнорепубликанска партия (НРП), Мухарем Индже, с 25.8%.
[ad id=“225664″]
Турските медии уточняват, че тези резултати ще се променят, докато тече броенето в близките няколко часа. Независимо от числата, които не бяха в полза на Индже, той написа в „Туитър“ минути след отпадането на забраната за публикуване: „Първите резултати дойдоха. Усмихвам се.“
Трета е бившият вътрешен министър Мерал Акшенер със 7.8% от вота, следвана от кюрдския кандидат Селяхатин Демирташ (5.4%). Който и да спечели президентските избори, той ще управлява различна Турция, с нова политическа система с по-големи правомощия на държавния глава заради конституционни поправки, обявени на референдум. Президентът ще назначава вицепрезиденти, правителство (което няма да има премиер) и висши магистрати, ще може да издава укази и да обявява извънредно положение, както и да разпуска парламента на каквото основание пожелае, но с това автоматично ще свиква извънредни избори (които винаги ще са за президент и парламент едновременно).
[ad id=“263680″]
Очертава се категорична победа за управляващите и на парламентарните избори – над 55.6% за Партията на справедливостта, на която Ердоган е съосновател, и 13.3% за коалиционния им партньор от Партията на националистическото действие (ПНД). Партията на Ердоган се очаква според това преброяване да получи 389 места, а коалиционният му партньор ПНД – 54. Това е т. нар. Народен алианс – предизборен съюз, създаден съгласно новите правила на вота. Той позволява на коалиращите се партии да влязат заедно в парламента, дори една от тях да не прескача прага от 10%, изискван от турското законодателство.
[ad id=“236993″]
Втора сила ще е НРП със 118 депутати. В съюза с тях е и партията на Акшенер с 39 депутатски места. Заедно съюзът им – Националният алианс – би контролирал около една четвърт от местата в парламента. Прокюрдската Народнодемократична партия(НДП) при сегашния резултат няма да влезе в парламента, тъй като взима едва 6-68 на сто от вота и не минава 10-процентната бариера. Тя не стана част от Нациналния алианс на големите опозиционни партии.
[ad id=“236999″]
Гласуването приключи точно в 17 ч. турско и българско време. Малко преди това журналисти и граждани обявиха в социалните мрежи, че части от центъра на Анкара са блокирани от полицията. Очаква се преброяването на гласовете да продължи няколко часа. Забраната за публикуване на резултати бе в сила до 18:45 ч. турско (и българско) време. Според изборната комисия на Турция преброяването би трябвало да приключи преди полунощ.
[ad id=“218548″]
И президентът Реджеп Ердоган, и главният му опонент, Мухарем Индже, изразиха увереност, че резултатите ще са „добри“, но избирателната комисия трябва да си свържи работата „добре“, за да разсее съмненията за измами. Пред множество от очакващи го поддръжници пред секцията, където гласува със семейството си, държавният глава каза: „Турция провежда демократична революция. Със президентската система Турция сериозно повдига летвата, повдига я над съвременните цивилизации.“
[ad id=“237001″]
Изборите протекоха при напрежение между турските власти и организации, изпратили наблюдатели на вота. Анадолската агенция обяви, че 10 европейски граждани са били арестувани и ще бъдат изправени пред правосъдието, защото са се престорили на наблюдатели и са опитали да се намесят в изборите.
Опозицията и неправителствени организации обявиха преди вота, че ще имат над половин милион представители, които да следят изборния процес из страната и да се уверят, че ще е честен.
[ad id=“238430″]
От представители на Добрата партия в Ерзурум идват и съобщения, че местният ръководител на партията е бил убит заедно с други двама при престрелка в изборна секция. Според в. „Йени джаг“ Мехмет Съдък Дурмаз е влязъл в сблъсъци с политици от други партии, когато опозицията е блокирала опита на 24-ма души от вътрешното министерство да влязат в секцията. Според премиера Бинали Йълдъръм обаче случаят няма нищо общо с изборите.