Правило за палене на свещ

Колега – университетски преподавател, беше на кратко пътуване и обмяна на опит в Израел. Каза, че запалил свещ за мен за здраве, благоденствие и късмет в живота на Светите места. Изумих се, защото не съм го молила за това и дори не сме коментирали подобен акт преди заминаването му. Единствено го помолих да ми донесе от пасхалните свещи и той го направи.

[ad id=“225664″]

Почувствах се леко притеснена за себе си, защото, честно казано, не сме чак толкова близки и даже приемам този акт като навлизане в личното ми пространство и енергия. В известна степен за мен това е непоискано добро, ако правилно тълкувам обстоятелствата. Дори и да го е направил с добри мисли, според мен не биваше да го прави без мое знание и съгласие.

Би могъл да ми навреди по този начин? Редно ли е да се пали свещ за друг човек в негово отсъствие, без неговото знание и съгласие?

[ad id=“236999″]

Алена отговаря:

Твоят колега не е имал право да пали свещ за твое здраве и да я нарича, дори и да е добронамерен, защото ти самата си далеч от думите му. Не са ти известни и не знаеш какво е мислил, докато ти е правил
това непоискано добро.

Твоят колега или който и да било друг човек би могъл да навреди, а и се прави, като пали свещ за познат. Свещи за други хора могат да палят съпруг – за здравето на съпругата си, и обратно, майка или баща за детето си, също за здраве, и обратно, но това не е позволено от страна на други роднини, дори и кръвни, приятели и познати, както и колеги.

Свещи могат да се палят само за починали хора, на помени или църковни празници от този, който ги помни, цени и уважава, независимо дали е кръвен роднина, приятел, познат или просто човек, уважил помена.

Автор: Светлана Тилкова – Алена