Менда Стоянова: Икономиката расте и приходите в бюджета са все повече

Данъците ще вървят постепенно нагоре, но не като ставка, а като обем. Това каза в ефира на БНТ председателят на комисията по бюджет и финанси в парламента Менда Стоянова по повод предстоящото обсъждане на проектобюджета за 2019 г.

Според нея повишаването на максималния осигурителен доход не е вдигане на данък. Тя подчерта, че икономиката не може да се развива без подходящите средства и политики за образование, заради което то е сред приоритетите на бюджета за следващата година.

„Всяка година се говори за рекорден бюджет, защото става все по-голям – за последните две години бюджетът се е повишил с 10 млрд. лв., което означава, че икономиката расте и приходите в бюджета са повече“, разясни Стоянова.

По думите й при всички случаи „данъците ще вървят нагоре не като ставки, а като обем“, заради което е постигнат огромният ръст в приходите, без данъците да се увеличават. „При данъка за автомобилите става дума за преразпределение на тежестта, защото данъчната тежест за автомобилите, които не замърсяват толкова околната среда, ще бъде намалена“, посочи тя.

Менда Стоянова подчерта, че увеличаването на максималния осигурителен доход не е равно на увеличаване на данъците, тъй има ръст на средната и минималната работна заплата, но не и на осигурителния доход.

Стоянова поясни, че увеличаването на максималния осигурителен доход носи плюсове за вносителя.

„Това не е данък. Трябва да престанем да разглеждаме осигуровката като данък, защото в крайна сметка през осигуровката и нейния размер получаваме някакви придобивки през обезщетения“, каза Менда Стоянова.

„Вдигането на акцизите е достигане на минималните европейски нива и не е коректно да се говори за вдигане на данъчната тежест“, поясни Менда Стоянова. Тя допълни, че чрез повишаването на средната работна заплата, максималния и минималния осигурителен доход растат приходите и респективно обезщетенията от бюджета.

„Максималният осигурителен доход е свързан с максималната пенсия“, изтъкна Стоянова. Това увеличение не е било предвиждано, но е постигнато чрез преговори със синдикатите. Тя обясни, че повишаването на максималния осигурителен доход е свързано с вдигането на тавана на пенсиите.

В бюджета има излишък, но това не означава ударно харчене в годината, обясни Менда Стоянова. Капиталовите разходи се правят в края на годината, допълни тя.

„България се задъхва от липсата на кадри“, допълни тя. Няма да имаме ръст на БВП, ако не намерим начин да доставим работна ръка, която да задоволи разширението на икономиката, заяви председателят на комисията по бюджет и финанси в парламента.

По думите й образованието е приоритет в бюджета, защото това е политика, ориентирана към бъдещето. Не се повишават само учителските заплати, а се дават средства за политики в целия сектор на образованието.

„Заплатите на служителите в бюджетния сектор не са повишавани от 2009 г. и ръстът на средната работна заплата се дължи изцяло на частния. Това пречи на качеството на работещите в бюджетната сфера, тъй като висококвалифицираните кадри търсят по-високо заплащане“, коментира Стоянова.

„Съкращения в администрацията ще настъпят, когато се въведе електронното управление“, допълни тя.