Доналд Тръмп в годишната си реч: Америка никога няма да бъде социалистическа!

„Америка никога няма да бъде социалистическа страна“, заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп в годишната си реч „За състоянието на съюза“. Така той отвърна на призивите на демократите за повече социална политика.

„Тук, в Съединените щати, ние сме обезпокоени от нови призиви за приемане на социализъм в нашата страна. Америка е основана на свободата и независимоста – без принуда от страна на правителството. Ние сме родени свободни и ще останем свободни. Тази вечер подновяваме нашата решимост, че Америка никога няма да бъде социалистическа страна, обеща Тръмп под възгласите от залата „САЩ, САЩ“. Като цяло обаче посланието на американският президент бе към единство.

„Дневният ред, който ще представя тази вечер, не е републиканска програма или тезисите на демократите. Това е дневният ред на американския народ. Ние сме една нация и имаме своя мечта. Победата не е за една партия, а за американската нация“, каза Тръмп.

Той подчерта, че през ХХ-ти век Америка е спасила свободата, трансформирала науката и предефинирала стандарта на живот на средната класа за целия свят. Сега страната трябвало смело да влезе в следващата глава на „това велико американско приключение и да създаде нов стандарт на живот за XXI-ви век“.

„Заедно можем да прекъснем десетилетията на политически застой. Можем да преодолеем старите разделения, да излекуваме старите рани, да изградим нови коалиции, да изградим нови решения и да отключим необикновеното обещание за бъдещето на Америка. Решението е да направим“, посочи американският президент.

„Нашият съюз е силен“, заяви Доналд Тръмп, а думите му отново бяха посрещнати с одобрение от залата.

„Трябва да отхвърлим политиката на отмъщение, съпротива и възмездие и да приемем безграничния потенциал на сътрудничество, компромис и общото благо. Заедно можем да прекъснем десетилетията на политически застой. Можем да преодолеем старите разделения, да излекуваме старите рани, да изградим нови коалиции, да изградим нови решения и да отключим необикновеното обещание за бъдещето на Америка. Трябва да избираме между величие или спънка, резултати или съпротива, визия или отмъщение, невероятен напредък или безсмислено унищожаване. Тази вечер ви моля да изберете величие“, заяви още Тръмп.

По време на речта си пред двете камари на американския конгрес той отдаде почит на трима ветерани от десанта в Нормандия и на Бъз Одрин, който отнесе американския флаг на Луната. Тръмп почете и ветерани-освободители от концентрационния лагер „Дахау“.

Президентът на пропусна да спомене за успехите срещу Ислямска държава в Близкия изток. „Преговорите с талибаните ще ни позволят да намалим своето военно присъствие в Афганистан“, отбеляза Тръмп.

За пореден път американският президент поиска от съюзниците на САЩ в НАТО да поемат своята част от разходите за отбрана.

„Съединените щати са насочили всички усилия за създаване на нова система за противоракетна отбрана“, заяви президентът. Според него армията и икономиката на САЩ предизвиквали завист по света.

Тръмп отново подчерта необходимостта от стена по границата с Мексико и мерки срещу незаконната имиграция. „Стените работят. Стените спасяват животи. Няма по-добър проблем, който да илюстрира разделението между американската работническа класа и политическия елит от незаконната имиграция. Заможните политици и донори настояват за отворени граници, докато живеят зад стени, врати и охрана“, посочи президентът.

Той разкритикува разследването на специалния прокурор Робърт Мълър, част от която касае подозренията за съглашателство между Русия и предизборния екип на Тръмп по време на кампанията за президентските избори от 2016 г.

„В САЩ се извършва едно икономическо чудо и единствените неща, които могат да го спрат, са идиотските войни, политиката или смехотворните и партийни разследвания“, заяви Тръмп, който редовно определя разследването на Мълър като „лов на вещици“.

„Ако искаме мир и законност, не може да имаме войни и разследвания. Трябва да сме единни в нашата страна, за да победим враговете си в чужбина“, каза Тръмп.

Той предупреди, че Китай повече няма да може „да краде работните места и богатството на американците“ и настоя Пекин да сложи край на „несправедливите си търговски практики“.

„Имам голямо уважение към президента Си (Цзинпин) и работим по ново търговско споразумение с Китай, но то трябва да включва реални структурни промени, за да се сложи край на несправедливите търговски практики, да се намали хроничният ни дефицит и да се защитят американските работни места“, заяви Тръмп, който започна търговска война с Китай, за да го накара да седне на масата за преговори.

Тръмп отбеляза, че в САЩ има „повече работещи жени от всякога досега и повече жени в Конгреса от всякога досега“. При тези думи конгресменки от Демократическата партия се изправиха и изръкопляскаха в рядка проява на подкрепа към речта на президента републиканец.

Тръмп обяви, че ще се срещне с президента на Северна Корея Ким Чен Ун на 27 и 28 февруари във Виетнам, за да продължат преговорите по ядреното разоръжаване на Пхенян.

„Като част от нашата дръзка нова дипломация продължаваме историческите си усилия за мир на Корейския полуостров. Заложниците ни се завърнаха у дома, ядрените изпитания престанаха и не е имало изстрелване на ракета от 15 месеца. Ако аз не бях избран за президент на САЩ, сега по мое мнение щяхме да сме в широкомащабна война със Северна Корея. Още много остава да се свърши, че отношенията ми с Ким са добри“, заяви Тръмп.

Тръмп и Ким се срещнаха за пръв път в Сингапур през юни м.г. Това бе първата среща на действащ президент на САЩ с лидер на КНДР.

САЩ са съсредоточили усилията си към създаване на съвременна система за противоракетна отбрана, заяви Тръмп, цитиран от ТАСС.

„През последните две години започнахме широкомащабно възстановяване на въоръжените сили на САЩ“, каза Тръмп и напомни, че бюджетът на Пентагона за 2018 г. е бил около 700 милиарда долара, а за тази година – около 716 милиарда долара. „Един от елементите на засилване на военната си мощ САЩ разработват нова система за противоракетна отбрана“, заяви той и отбеляза, че неговата администрация „никога няма да се извинява за отстояването на американските интереси“, изтъкна американският президент.

„САЩ са готови да проучат възможността за ново сключване на американско-руски Договор за ликвидиране на ракети със среден и малък обсег, в който да се включат още Китай и други държави“, категоричен бе Тръмп.

„Русия многократно нарушаваше условията“ на досегашния ракетен договор от 1987 г. Затова обявих, че САЩ официално се изтеглят от този договор. Може би можем да договорим друго споразумвение, като включим в него Китай и други страни. А може би не. В такъв случай ние ще отделим много повече пари от всички други и ще внедряват много повече от тях“ в областта на отбраната“, каза Тръмп и добави: „САЩ успяха да накарат другите членки на НАТО да увеличат разходите си за отбрана, което позволява по-справедливо разпределение на финансовия товар в алианса.“

„Накарахме другите страни да плащат справедливия си дял (в бюджета на НАТО). В продължение на дълги години НАТО се отнасяше несправедливо към САЩ. Сега обаче постигнахме съюзниците от НАТО да увеличат военните си разходи със 100 милиарда долара“, подчерта Тръмп.

Президентът произнесе втората си годишна реч „За състоянието на съюза“ пред двете камари на американския Конгрес. Първоначално тя бе насрочена за 29 януари, но заради частичната парализа на федералните институции беше отложена до намирането на изход от кризата.

Източници: OFFNews, clubz.bg