Правната комисия единодушно отхвърли президентското вето върху ИК

Очаквано правната комисия в парламента отхвърли ветото на президента Румен Радев върху последните промени в Изборния кодекс днес. За повторното приемане на законопроекта единодушно гласуваха 14 народни представители от ГЕРБ, „Обединени патриоти“, ДПС и „Воля“. Депутатите от „БСП за България“ не присъстваха, пише „Дневник“.

Държавният глава Румен Радев възрази срещу обезсмислянето на преференциалното гласуване чрез завишаване на прага за валидността му, отлагането на въвеждането на машинно гласуване навсякъде, новите правила, според които вече не всички решения на Централната избирателна комисия (ЦИК) ще се обжалват пред Върховния административен съд (ВАС), както и срещу възможността след съдебна отмяна на решения със задължителни указания избирателните комисии да приемат нови решения с обикновено мнозинство, а не с гласовете на две трети от членовете.

Мотивите на Румен Радев днес бяха представени от правния му съветник проф. Емилия Друмева, която обясни част от възраженията в 14-ото вето на президента с препоръки на Венецианска комисия.

Промените в Изборния кодекс бяха приети на среднощно заседание на парламента на 14 февруари. Три дни по-късно след протести, критики от БСП и извънпарламентарни партии, както и намесата на премиера Бойко Борисов ГЕРБ обяви, че ще запази сегашното положение за отчитане на преференциите. Гласуваната промяна, чийто вносител бяха депутатите от ДПС, обезсмисляше преференцията, тъй като повишаваше броя на гласовете за отчитането на нейната валидност до броя на гласовете, необходими за един депутатски, евродепутатски или общински мандат.

Днес председателят на правната комисия в парламента Данаил Кирилов от ГЕРБ отново обяви, че ще се върне сегашният праг за разместване на листите – от 5% от броя на гласувалите за съответната листа на евровота и от 7% от тези на парламентарните и местни избори, като при тях обаче водачът не може да бъде сменен.

Очаква се вече внесеният законопроект на ГЕРБ да бъде приет, след като повторно приетите промени в Изборния кодекс бъдат обнародвани.

От ДПС също казаха, че ще предложат и други изменения, като обърнаха внимание, че във ветото няма и ред за ограничаването на изборните права на българите извън Европейския съюз, където може да се разкриват до 35 секции.

„Честит ден на палачинката, колеги от ГЕРБ“, каза Хамид Хамид по повод решението за прага на преференциите. А Данаил Кирилов му показа нещо на телефона си и обясни, че на него той е с фес, тъй като подкрепял агитацията на майчин език. После обясни, че заради преференциите юристите намаляват в парламента. И даде пример, че в Белгия, Малта и Ирландия прагът за преференциите е колкото гласовете за един мандат, но в Словакия е 3%, а в Швеция и Хърватия – 5%.