Опростените дългове на мюфтийството били нищожни спрямо приходите в бюджета

„Случаят със задълженията на мюфтийството действително е по-особен, тъй като тук не говорим за стопански или търговски субекти, а за регистрирани вероизповедания.“ Така финансовият министър Владислав Горанов аргументира пред медиите днешното решение на парламента за еднократна амнистия на дълговете на вероизповеданията.

„Основната цел на закона, така както ми е известно и след заседанието на КСНС, беше максимално и бързо да намалим до голяма степен възможните влияния на външни разузнавателни служби и други върху отделните вероизповедания“, припомни той защо законодателят е предвидил субсидии за вероизповеданията.

“Едно от вероизповеданията действително дължи по-голяма сума и ако не се беше взело това решение във вида, в който днес на първо гласуване се подкрепи, на практика целта на закона скоро нямаше да бъде изпълнена. За цялата примерно 2019 г. полагащата се за това вероизповедание субсидия нямаше да бъде достатъчна дори за покриването на тези задължения. Те биха могли да бъдат реализирани чрез продажбата на религиозни имоти, но това е изключително чувствителна тема. Без да омаловажавам размера на сумата, тя представлява относително малка сума спрямо 40-те милиарда приходи в бюджета“, каза Горанов. Според него това не би трябвало да се приеме като държавна помощ.

Финансовият министър напомни, че и президентът може да амнистира публични вземания. “Преценката на народните представители по целесъобразност беше те да предложат този механизъм“, обясни той.

„Приходната администрация разполага с разбивки за дълговете на мюфтийството и те са свързани с осигуровки, данък върху доходите на физическите лица, декларирани от страна на регистрираните вероизповедания, има и корпоративен данък“, разясни Владислав Горанов, но отказа да посочи точния размер с мотива, че те, както и задълженията на всички останали, са еднакво защитени от закона. 

Всички способи ще бъдат използвани за контрол от приходната администрация. Така Горанов коментира изнесения в медиите случай на данъчни, маскирали се като танцьори. По думите му, те буквално са преиграли. Но превъплъщенията на данъчните имали различни вариации, стана ясно още от думите му.

Министърът разказа за данъчни, които миналата година са били качени на круизни кораби. „Имаше забавна ситуация, когато вече навътре в морето се оказа, че това е нудистки круиз и колегите бяха изключително притеснени“, разкри той. „Но всички способи са допустими, защото в края на краищата интересът на обществото е да има по-малко сива икономика и бюджетът да бъде обезпечен“, подчерта Горанов,.

Що се отнася до наредбата за касовите апарати финансовият министър повтори, че сроковете за прилагането й се удължават за голяма част от търговците – тези, които използват системи за управление на продажбите и са около 80 на сто от търговците. „Над 50 хиляди касови апарата вече са адаптирани и в реално време предават данни към сървърите на НАП“, каза той и отбеляза, че срокът за системите за управление на продажбите е удължен с близо седем месеца – до края на септември, така че от началото на октомври се очаква всички софтуери да отговарят на изискванията на наредбата.

Най-големите рискове Горанов вижда при ресторантите, хотелите, заведенията за обществено хранене, където, по думите му, често се избягва отчитането на всички обороти. По консервативни изчисления на приходната агенция загубите са за около половин милиард лева.

„Ако приемем, че сивият сектор е малко над 20 на сто в момента, потенциалните загуби от него може да се измери на доста повече от половин милиард лева“, изчисли министърът.