Психолог: Селфи манията е психиатрично заболяване

В САЩ селфи манията вече е обявена за психиатрично заболяване, това каза в „Тази сутрин” по bTV психологът Полина Василева.

До инцидентите със селфита се стига заради търсене на „лесна” известност.

„Характерно е за пубертета, когато децата търсят своето място, а социалните мрежи им предлага лесна изява. При тях се наблюдава едно обсесивно поведение. Децата са склонни на опасно поведение и това се наблюдава във всички тези трагични случаи”, обясни психологът.

Превенцията трябва да идва от личния пример на родителите и на цялото общество – всички трябва да бъдат ангажирани.

„Когато ни липсват внимание, самочувствие и увереност, имаме нужда да ги получим отвън”, коментира още психологът.

Полина Василева поясни, че социалните мрежи са една илюзия и чрез тях не може да се запълнят тези празнини. Това, което може да се получи, е временно удовлетворение от събраните лайкове.

Психологът посъветва младите хора да търсят някакъв вид обществено полезна дейност, което ще доведе до по-дълготрайно чувство на удовлетворение. Спортът  помага и покачва самочувствието.

Едно от малкото проучвания по темата в глобален мащаб показва, че близо 260 души по света са изгубили живота си за шест години при опит да се самоснимат. Най-много са смъртните случаи при 20-годишните – над 100. Повече от 70 пък са сред тийнейджъри, сочи изследването.

В неделя 17-годишен тийнейджър загина в Приморско при опит за снимка, като падна от 20 м височина. Мястото на инцидента е изоставен строеж, до който никой не би трябвало да има достъп. Трагичният случай в Приморско не е единствен.