Всичко, което родителят предава на детето си, е в неговото ДНК.
Болестите на сърцето също се предават по наследство. Децата, чиито родители страдат от заболявания на сърцето и кръвоносните съдове, също ще се сблъскат с този проблем.
Наднорменото тегло се предава от родител на дете. Гените, които преди векове са помогнали на предците ни да преживеят глада, са виновни за затлъстяването.
Заядливият характер също се предава по наследство. Агресивното поведение, както и склонността към кражби и друг вид престъпления се пренася от родители върху деца.
Далтонизмът, който се проявява в невъзможността да се различават отделните цветове, се предава по наследство. Гените, които отговарят за различаването на зеления и червения цвят, са един до друг върху Хикс хромозомата.
Ракът на млечната жлеза също се наследява. Според някои теории заболяването се дължи на мутации в определени гени. Ако някоя жена в рода е била засегната от тази болест, останалите жени трябва редовно да ходят на преглед на млечните жлези.
Захарен диабет – има няколко форми на това заболяване и всички те се предават с различна вероятност. Така че при човек с диабет тип 1 рискът да роди бебе със същото заболяване е 10%. При пациенти с диабет тип 2 рискът нараства до 80%.
Късогледство – наследствеността на заболяването се дължи на увеличаване на очните ябълки. В резултат на тази промяна изображението не се улавя в ретината, а пред нея. Най-често заболяването се проявява при деца преди зряла възраст.
Ако и двамата родители страдат от късогледство, тогава вероятността те да родят дете с такова заболяване е 50%. Ако само един страда от късогледство, рискът се намалява до 10%.
Хемофилия – това заболяване се проявява в патологията на кръвта, която променя нейната коагулация. По-често синдромът се наблюдава само при мъжете, а жените са носители и могат да го предадат на децата.