Скоростта от нашето ходене, може да предскаже риск от тежки заболявания, включително деменция, десетилетия преди да се появят симптомите, сочат резултатите от изследване, цитирани от в. „Дейли мейл“.
При мозъците и телата на 45-годишни участници, които ходят бавно, са се състарили повече в сравнение с тези на хора на същата възраст, които ходят по-бързо. Белите дробове, зъбите и имунните системи на бавно вървящите също са в по-лошо състояние в сравнение с тези на бързоходците. Бавно ходещите могат да бъдат идентифицирани още на 3-годишна възраст, като за целта се използва тест за когнитивни способности. „Това е впечатляващо, защото става въпрос за 45-годишни хора, а не за старци, които преминават подобни тестове – заяви ръководителя на изследването Лине Расмусен от университета Дюк.
– Знаци за риск от заболяване е възможно да се открият на средна възраст с помощта на тест, свързан с ходене.“
При бавно ходещите е установено „ускорено стареене“. Анализът показва, че е възможно те да бъдат идентифицирани въз основа на изследване на мозъчните им функции в детска възраст. Резултатите на 3-годишни деца при изследване на коефициента на интелигентност, разбирането на езика, моторните умения и емоционалния контрол могат да предскажат колко бързо ще ходят 42 години по-късно.
„Лекарите знаят, че хората, които са прехвърлили 70-те или 80-те и ходят бавно, е възможно да умрат по-рано от ходещите по- бързо на същата възраст – отбеляза Тери Мофит от Лондонския кралски колеж.
– Това изследване обхваща период от предучилищна до средна възраст и констатира, че бавното ходене е сигнал за здравословни проблеми десетилетия преди да навлязат в преклонна възраст.“
В изследването участвали 904 души от Дънедин, Нова Зеландия. Ядреномагнитният резонанс на мозъците им е показал, че тези, които ходят по-бавно, е по-малък обема на сивото и бялото вещество и дебелината на кортекса. Те са с повече малки лезии, свързани с увреждания на кръвоносните съдове. Лицата им също изглеждат по-състарени.