Жените от британското кралско семейство показаха как може да изразят мнението си без думи

„По дрехите посрещат …“ – кралските хора, като никой друг, знаят справедливостта на това изявление, защото техните тоалети са съобразени до най-малки детайли. Изборът на този или онзи стил за тях понякога е почти единствената възможност да се изкажат публично, тъй като поради редица ограничения не могат да си позволят свободомислие. Затова особено женската половина на британската кралска монархия прибягва до други методи за самоизразяване. Роклята е един от забулените инструменти, които им помагат да изразят своята гледна точка. И тези инструменти се нуждаят от внимателно декодиране.

„Рокля на отмъщението“ на принцеса Даяна


Най-известната рокля на Даяна в никакъв случай не е сватбената, а напротив, предшестваща официалния развод. Още през 1992 г. бракът на Чарлз и Даяна се проваля, но те продължават да изпълняват кралските си задължения. През 1994 г. принц Чарлз публично призна за измяната с Камила Паркър Боулс. След това изявление принцесата на Уелс трябваше да се появи на партито на списанието Vanity Fair и тук лейди Ди направи рицарски ход, демонстрирайки своя характер. На събитието Даяна трябваше да се появи в класическа елегантна рокля Valentino, но вместо това изборът падна върху черна и къса, с голи рамене и дълбоко деколте, на гръцката модна дизайнерка Кристина Стамболян. Така принцесата наруши кралския дрес-код. Освен това тя допълни образа с обувки на висок ток, които не си позволи да носи с Чарлз, тъй като ставаше по-висока от него. Смелото облекло бързо нарекоха „рокля на отмъщението“. Аксесоарите също не бяха избрани на случаен принцип: перлено колие със син сапфир, което беше направено по поръчка от брошка, дарена от Чарлз за сватбата. Така лейди Ди показа силната си природа, успя да се справи с обществения срам и изглеждаше възхитително. А бившата стилистка на Даяна Анна Харви каза, че същата вечер принцесата искала да „изглежда като милион долара“ и й се е получило.

Сватбена „рокля на надеждата“ на кралица Елизабет II


Сватбата е едно от емблематичните празненства в живота на всеки човек. А кралската сватба е ключово събитие за цялата страна, която внимателно следи монарха и оценява всяка негова стъпка. През 1947 г. принцеса Елизабет и принц Филип се ожениха. Това бяха трудни следвоенни години, страната се възстановяваше. Тогава в Обединеното кралство имаше купонна система: така хората се снабдяваха със стоки в условия на недостиг. Лесно е да се предположи, че възможностите за организиране на луксозна почивка бяха ограничени. И тогава британските поданици се сплотиха. Британските булки изпратиха купоните си като подарък на принцесата. Платът на сватбената рокля беше купена именно от тях. Дизайнер на облеклото беше Норман Хартнел. Източникът на вдъхновение беше снимка на Ботичели, която изобразява момиче в копринена рокля, преливаща над тялото й. Вдъхновен, той започна да създава шедьовър. Платът е поръчан от шотландска компания, след което се носеха слухове, че е направена от „вражески копринени буби или от Италия, или от Япония“. Но Норман убеди всички, че бубите са от социалистически Китай.
Цялата сватбена рокля беше украсена с гирлянди от снежнобял цвят (символизиращи девствеността), жасмин (щастие, чистота, искреност), бялата роза на Йорк (чистота). Облеклото имаше още една интересна подробност: деколте във формата на сърце. Главата на Елизабет беше украсена с тиарата на майка й, която един час преди тържеството се разчупи наполовина в ръцете на булката. Но ювелирът бързо бе намерен, който спешно я оправи. Въпреки всички трудности, бъдещата кралица на Англия изглеждаше достойно, зрелищно и с цялата си външност внушаваше надежда на хората, които така се нуждаеха от нея. Припомнете си, че по времето на сватбата Елизабет беше само на 21 години, но успя да влюби в себе си цял един народ.

Коронационната „рокля на единството“ на Елизабет II


Норман Хартнел, който вече беше обсъден по-горе, беше дизайнер в кралския двор от 1938 до 1952 година. Той създаде две емблематични рокли за кралицата: за сватба и за коронация. На 6 февруари 1952 г., на 25-годишна възраст, Елизабет се възкачва на трона и е обявена за кралица на Великобритания. Коронацията й се провежда на 2 юни 1953 г. в Уестминстърското абатство. Роклята за церемонията беше от кремава коприна, със сложна бродерия, мотивите на която включваха символите на Великобритания и на Общността на народите. Самата кралица поиска да добави този последен и оснвен щрих. А сега за значението им в костюма:
роза – Англия,
праз – Уелс,
бодил – Шотландия,
Детелина – Ирландия,
кленови листа – Канада,
Златна акация – Австралия,
папрат – Нова Зеландия,
лотос – Индия и Цейлон,
пшенични класове – Пакистан.
Роклята имаше и малка тайна, която модният дизайнер направи на кралицата за късмет: там, където лявата ръка на Елизабет докосва роклята, беше бродирана детелина с 4 венчелистчета. През 1977 г. Норман Хартнел става първият моделиер, който получава рицарство.

„Невидима рокля“ на Камила Паркър Боулс


През 2005 г. се състоя сватбата на Чарлз и Камил, за която тя избра две тоалета. Първият е за гражданска церемония, а вторият – за благословия. А в последния тя предпочете бледосиня рокля от шифон и палто, бродирано със златни нишки. Този избор се определя не толкова от възрастта на двойката, колкото от опит да направи сватбената церемония незабележима, невидима. Двойката се стремеше да избегне критиките от обществото, които идолизираха Даяна и не скриха факта, че не харесват младоженците.

„Рокля на предизвикателството“ – Кейт Мидълтън


Много британци обичат Кейт Мидълтън, възхищават се на отличното й чувство за стил и дори я сравняват с любимата си Даяна. Но нейните изяви се обсъждат активно. Тя е известна с любимия си трик – „модното повторение“: херцогинята може да се появи в едно и също облекло на няколко събития. Кръщенето на племенника не беше изключение: Кейт избра ярка къса рокля във винтидж стил (за пръв път се появи на нея на годишнината на принц Филип през 2011 г.). Тоалетът предизвика неодобрение сред феновете на кралското семейство, тъй като херцогинята на Кеймбридж наруши дрес-кода. Въпреки че преди това, Меган Маркъл неведнъж е игнорирала протокола. Може би това беше особеният отговор на Кейт: Меган не е единствената, която може да наруши правилата. Интересен аксесоар бяха перлените обеци на Мидълтън, с които някога принцеса Даяна кръсти сина си Хари. Това предизвика полемика сред ползвателите в мрежата, които се съгласиха, че съпругата на Хари трябва да носи обеци, но не и Кейт.

„Рокля на паметта“ на херцогинята на Кеймбридж


На годишнината от смъртта на принцеса Даяна през 2017 г. Кейт Мидълтън посети мемориалната градина в двореца Кенсингтън. За този повод тя избра елегантна зелена рокля Prada, осеяна с маков принт. Червените макове за Англия символизират паметта и надеждата. Така херцогинята реши да прояви уважение към майката на съпруга си.

Рокля на доброта“ на Меган Маркъл


За да оцените избора на Меган, трябва да се върнете малко назад в миналото, след сватбените дни. Британската модна дизайнерка Емилия Уикстед, любима на английската аристокрация, каза пред Daily Mail, че сватбената рокля на Givenchy за 200 000 паунда копира рокля от колекцията й за 7 000 паунда. , Много дизайнери на известни къщи осъдиха подобен акт на Емилия, след което започнаха клюки в социалните мрежи заради факта, че тя някога е взела назаем от други известни моделиери. В крайна сметка случаят завърши с това, че Емилия капитулира и заяви, че Меган Маркъл се омъжва в прекрасна рокля, различна от която и да е от колекциите й.
Изглеждаше, че след такъв моден скандал херцогинята на Съсекс никога повече няма да иска да излиза в тоалети на тази марка. Но не, Меган показа, че не е отмъстителна и се появи в черна рокля на Емилия Уикстед на събитие в Сидни, посветено на националния празник на Австралия и Нова Зеландия.

Рокля на позитивното тяло“ на принцеса Евгения


Миналия октомври шестата внучка на кралица Елизабет II, Юджийн от Йорк, се омъжи. Тя избра рокля с отворен гръб, на която се вижда дълъг белег, получен още в детството по време на операция. По този начин тя призова хората с белези по тялото да не ограничават свободата си на избор, да не създават ненужни табута, подчертавайки, че белезите са предназначени да разказват историята на човек. Принцесата добави, че за нея това е начин за комуникация с хора, които преживяват подобни ситуации.

Превод от руски: Зарата