Пак ни цакат! Мамят ни с електроуредите, които купуваме

Между 10 и 25% от продадените електроуреди не съответстват на изискванията в ЕС, като най-често това става дума за хладилници. Това става ясно от доклад от проверка на Европейската сметна палата (ЕСП), информира „Монитор“.

Даден е пример с хладилниците, чиито изпитания са били извършвани без да се отварят вратите и без да се поставя храна в уредите. Затова съществува възможност стойността на спестената енергия да е завишена, се посочва в доклада. Допълва се, че все още е малък броят на стоките, подложени на изпитания за количеството използвана при работа енергия.

Не се вземат и предвид разликите между изчисленото и действителното изразходване на енергия. От ЕСП констатират, че етикетите за енергийна ефективност на уредите, продавани во Общността в ЕС може да не съдържат точни данни. Освен това, те невинаги помагат на потребителите да откриват разликите в количеството енергия, ползвано от даден уред.

ЕС наблюдава 30 групи стоки, при които може да се постигне най-голямо пестене на енергия. Отбелязва се, че в ЕС изделията с най-лоши енергийни показатели се отстраняват от пазара.

Етикетите в ЕС показват степен от A до G, според количеството използвана енергия за работа на даден уред. Общността има за цел до тази година да увеличи енергийната ефективност с 20%, а до 2030 г. – с 32,5 на сто.

У нас Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) извършва проверки дали електроуредите отговарят на изискванията за екодизайн (екопроектиране), са съобщили за „Монитор“ от контролното ведомство. За последната година са проверени 50 модела хладилници. Издадена е заповед за спиране на разпространението само за един модел хладилник, защото не съответства на показателите за екопроектиране.

В рамките на кампанията „Ден на потребителя 2019“ са проверени 7 продукта, във връзка с изискванията за екопроектиране. За тях са установени различни несъответсвия: 3 са без инструкция за употреба, 2 са без СЕ маркировка, 5 пък са без обявен производител/вносител, а и 3 с видими несъответствия.

През 2019-та в ДАМТН са постъпили 3 жалби от граждани. Две жалби са за циркулационни помпи свързани с несъответствия по екопроектиране, а третата – за прахосмукачка. Проверени са пет модела помпи и един модел прахосмукачка.

Издадени са 4 заповеди за спиране на разпространението на циркулационни помпи. За прахосмукачката беше установено, че отговаря на изискванията за екопроектиране.