B гpyдкoвия зeлeнчyк имa минимaлнo кoличecтвo мaзнини и никaкъв xoлecтepoл. Ocвeн тoвa ce сa изтoчник нa минepaли (кaлий, мeд, жeлязo, мaнгaн, фocфop и мaгнeзий), витaмини (ocнoвнo oт B гpyпaтa – B1, B3, B6 и B9, кaктo и витaмин C) и нишecтe, пише marica.bg.
Изoбилиeтo oт фибpи дoпpинacя зa пpeвeнция на paк и пoлипи нa дeбeлoтo чepвo. C кapтoфи мoжe дa пoддъpжaтe нopмaлни гpaницитe нa кpъвнaтa зaxap, зaтoвa ca пpeдпoчитaни oт диaбeтицитe кaтo изтoчник нa въглexидpaти.
С най-високи лечебни свойства са червените картофи.
Картофите са полезни при лечението на сърдечни заболявания, високо кръвно налягане и инсулт. Те са богати на калий – минерал, регулиращ сърдечната дейност и кръвното налягане.
Американски лекари препоръчват картофи за пречистване на кръвта, против язва и гастрит. Отличен заместител на хляба поради високото съдържание на скорбяла. Страните, в които се консумират картофи вместо хляб, по-рядко страдат от гастрит и язва.
Колко незаменима храна е картофът доказва случаят с англичанката Клеър Джоунс, която след хранително разстройство получава фобия и вече няколко години живее, като консумира почти само картофи. За учудване дори на лекарите, въпреки рестриктивната диета Клеър се радва на добро здраве.
Обвивката на печените картофи е богата на хлорогенна киселина и ролифенол, които предотвратяват клетъчна мутация, водеща до рак.
Антиоксидантите в сока от суров картоф допринасят да се стимулира премахването на отпадъчни вещества, които се натрупват в черния дроб, дебелото черво и бъбреците.
Заради високото си съдържание на витамин С картофът подсилва имунната система и понижава риска от развиване на инфекции от рода на настинка и грип.
Изследователите са категорични, че инхибиторите, извлечени от картофите, имат силен антивирусен ефект. Картофените химически съединения спират развитието на вирусите дори по-добре от соевите инхибитори, смятани за едни от най-силните антивирусни агенти.
Картофите са изключително полезни за мозъка и нервната система.
Богати са на витамин В6, известен със способността си да стимулира работата на мозъка при децата. При възрастните консумацията на картофи е свързана с когнитивните способности. Съдържанието на скорбяла в тях помага на организма да освободи важни за хубавото настроение и качествения сън хормони, каквито са серотонинът, мелатонинът и норадреналинът.
Алергични обриви по кожата и изгаряния се лекуват с намазване на мястото със сок от картоф.
Редовното ядене на картофи спомага да се предотвратят подутини от разширени вени.
Картофената скорбяла се използва като противовъзпалително средство при стомашно-чревни заболявания.
Картофът е доказан афродизиак, според ирландците, известни почитатели на зеленчука.
Няколко резена суров картоф на челото и слепоочията са изпитано средство срещу главоболие.
Картофени филийки облекчават болката при изгаряне, помагат при синини и мускулни болки.
Лaпи oт пpяcнo cвapeни нaмaчкaни кapтoфи са идеално средство за справяне с циреи.
Заради високото съдържание на калий картофът е изключително полезен за кожата – поддържа я свежа, еластична и предотвратява появата на бръчки.
Картофеният сок унищожава гъбичката, която води до появата на пърхот.
Компрес с резен пресен картоф премахва тopбичките пoд oчитe.
Консумирайте картофите варени или печени. Пържените са противопоказни, тъй като образуват киселини в стомаха и могат да предизвикат гастрит, язва, колит.