В аналите 1 август е определен като датата, на която са открити не едно и две училища в Стара Загора. Всички те са с богата история, отваряни, надграждани, опожарявани, но достойно оцелели през годините. Отворили са врати Акарджанското начално училище, построена е сградата на Мъжкото класно училище (Мъжката гимназия), както и на Светиниколското начално училище.
През 1883 г. е открито новото Светиниколско начално училище. То е наследник на първото новобългарско училище в Стара Загора при църквата “Свети Никола” от 13 март 1841 г. Светиниколското училище започва своята дейност като мъжко взаимно, но впоследствие прераства в класно (1850) и играе важна роля в цялостния просветен и културен живот на България.
За пръв учител е назначен Атанас Иванов. Училището е дело на Александър Екзарх, хаджи Господин Славов и Иванчо Стоянов.
През 1863 г. в приземния етаж на сградата възниква и първото класно девическо училище с главна учителка Анастасия Тошева.
През 1877 г. при опожаряването на града училищната сграда изгаря, но учебните занятия се водят в частни къщи. След Освобождението на мястото на старото училище е построено ново, кръстено “Св. Николай” и така се запазва до 1948-1949 г., когато приема името на учителя Атанас Генчев.
През 1966 г. южно от старата е построена сегашната съвременна сграда. В нея са настанени учениците от начално училище “Атанас Генчев” и Шесто основно училище “Г. Бакалов”, които се обединяват.
През 1983 г. училището е обявено за национален първенец и е удостоено със званието “образцово”.
От 1992 г. Шесто основно училище отново носи името “Св. Никола” или “Светиниколско” .