Кривата на COVID-19 в Европа тъгва надолу, четвърт милион са излекувани

Над четвърт милион в света са доказано излекуваните с коронавирус, които са се възстановили напълно след прекараното заболяване. Това сочат данните на Университета „Джонс Хопкинс“.

Броят на починалите е над 69 000. За първи път Европа бележи спад на заболяването в последните дни и кривата тръгва надолу. Заради това в Италия, най-тежко засегнатата европейска страна, се заговори за втора фаза за справяне с коронавирус, който предвижда поетапно разхлабване на мерките, при условие че кривата се задържи надолу без промяна.

На Ботуша през последното денонощие са починали 525 души. Според властите това означава, че пикът на епидемията е преминал, но засега ограниченията за придвижване остават в сила. Здравният министър Роберто Сперанца оповести серия от мерки преди да се предприеме новата крачка – мащабно тестване на населението, засега остава социалното дистанциране, след това започване на възобновяване на икономиката.

Испания, която вече води Италия по брой потвърдени случаи в Европа, също отбелязва спад. Официалните данни показват, че смъртните случаи за денонощие намаляват за четвърти пореден път. В неделя те са 637, а това е най-малкият брой починали от около две седмици насам. По-малко са и заразените.

Здравните власти в Белгия съобщават, че епидемията от COVID-19 в страната е почти овладяна, но призоваха гражданите да продължат строго да спазват мерките още няколко седмици. За първи път в събота броят на изписаните от болница с подобрено здраве превиши броя на новоприетите болни. За последното денонощие в страната от заболяването са починали още 185 души, с което бройката на жертвите достига 1632. В болница вчера са били приети 420 човека, а 235 са били изписани. Досега в Белгия са установени 20 814 заразени, пише БТА.

Себастиан Курц обяви поетапно сваляне на ограничителните мерки в Австрия след 14 април:

Австрия взе навреме всички необходими мерки ограничителни мерки, за да спре разпространението на коронавируса в страната и вече може да се похвали с първите позитивни резултати. В последните девет дни трендът на забавяне на увеличението на броя на заразените стабилно намалява и днес, 6 април, новите случаи нарастнали с 1,6%. Трети пореден ден излекуваните са повече от заразените. За последните 24 часа излекувани са 465 човека, а случаите на нови заразени са 241. Тези резултати дават основание на правителството да започне плавно задвижване на икономиката и обществения живот.

На специална пресконференция канцлерът Себастиан Курц представи плана на правителството за следващите месеци. Той ще бъде осъществен при едно много важно условие – постигнатите досега добри резултати да се запазят. Затова и канцлерът призова населението да се откаже от традиционните семейни събирания по време на Великден и да спазва ограничителните мерки, за да не се случи така, че „да проиграем постигнатото с толкова труд досега”. Още от 14 април, тоест веднага след католическия Великден, ще отварят врати магазини с площ до 400 кв.м, както и строителните и градински пазари.

От началото на май ще могат да заработят всички търговски центрове, както и фризьорите. Ресторанти, кафенета и хотели ще останат затворени поне до средата на май. Обществени събития остават забранени до края на месец юни.

Матурата за тазгодишните зрелостници ще се проведе до края на този семестър като подробности ще бъдат съобщени от министъра на образованието. Училищата ще останат затворени поне до средата на май. Университетите въобще няма да отворят врати този семестър.

Ограниченията за излизане и движение на открито остават в сила до края на април.

Германия планира край на карантината на 19 април при списък с мерки за сигурност

Германия изготви списък с мерки, включително носене на маски навън, ограничаване на събирането на хора на обществени места и бързо проследяване на веригите на разпространение на заразата, предаде Ройтерс.

Според властите това ще позволи животът отново да започне да тече нормално, когато карантинните мерки бъдат отменени на 19 април.

Мерките са заложени в проектоплан за действие, изготвен от министерството на вътрешните работи. Според него те ще са достатъчни, за да гарантират ниски нива на разпространение на коронавируса, когато общественият живот постепенно бъде възстановен.

За да е възможно това, трябва да се въведат механизми за проследяване на над 80 процента от хората, с които е контактувал заразен човек

Починалите във френски болници през последните 24 часа от Covid-19 са 357. Това също е най-малкият брой жертви на коронавируса за денонощие през последната седмица, съобщи генералната здравна дирекция, цитирана от Франс прес. Общо 8 078 души са починали от началото на епидемията във Франция, 5 889 от тях в болници и 2 189 в старчески домове и други медицинско-социални заведения.

Междувременно основните индекси на водещите европейски фондови борси се повишиха силно в началото на днешната сесия, тъй като темпът на новите случаи на коронавирус изглежда се забавя в региона, информира Си Ен Би Си, на която се позова БТА.

САЩ и президентът Доналд Тръмп обаче заговориха за „ужасяващ брой смъртни случаи следващите дни“. А ръководителят на американските здравни власти генерал Джером Адамс заяви, че тази седмица ще е една от най-тъжните за голяма част от населението и сравни ситуацията с нападението на Пърл Харбър и атентатите от 11 септември.

Източник: dnes.dir.bg