Проф. Кантарджиев предвижда пик на COVID-19 в България до няколко дни. Това заяви той в сутрешния блок на БНТ и изказа своето раздразнение от хора, които нищо не разбират от вируси и най-вече от модерния коронавирус, но се изявяват в различни медии с теории, които нямат нищо общо с действителността.
„Нашата страна стои добре. Оперативният щаб сме тясна група специалисти и предлагаме мерки. Ежедневно имаме срещи и коментираме. Мерките, които взехме не са крути, но взети навреме. Затова в момента сме държавата с най-малко случаи и най-малко смъртни случаи“, споделя той.
„Църквата не е причина за увеличаването на заразените, а хората, които тръгнаха по провинцията. Нашите притеснения бяха, че ако хората тръгнат да се събират и да празнуват светлите празници, ще стане опасно. Малък процент хора направиха така, че намериха начин да напуснат София и да се съберат“, допълва той.
Той заяви, че симптомите се очакват да се проявят до седмица и целият оперативен щаб са нащрек. Търсят се активни случаи още при първи симптоми.
„Всеки лекар трябва да мисли пациента за потенциален заразен.
Трябваше още януари, когато се заговори за този вирус и Световната здравна организация (СЗО) твърдеше, че има малък риск за Европа, всички болници да си набавят маски и защитни екипи. А не сега шеф на голяма болница с огромен капацитет и внесени държавни пари да иска от министъра реактиви“, гневи се проф. Тодор Кантарджиев.
„Успяхме да забавим системата, че да сме подготвени. Броят на легналата се увеличи многократно. Каквото можахме – направихме… и Господ да помага. Все още не се е преодоляло едно нещо – моите колеги-лекари в провинцията се успокояват, че при тях няма да дойде. И в моментът, в който докажем първия случай, настъпва една паника и искат да се изследва целия медицински персонал и роднини. А с ПСР тестовете се търсят първите симптоми, всички болни с пневмония и третото нещо е, че търсим работещи колективи на индустрията и инфраструктура с проява на заболяване. С ръка на сърцето мога да кажа, че в Националния център никой не си e плащал теста“, заяви професорът.
„Показването на антитела не е гаранция, че този човек е защитен от повторно заболяване.
С новото поколение от тези тестове се разбира колко хора са били в контакт с този вирус. У нас в момента са м/у 5 и 10 %. Ако бъде създадена ваксина срещу коронавирус, ще трябва всяка година да се ваксинираме“, заключва той.