След облекченията: Какво остава затворено?

След строгите мерки при извънредното положение, днес остават затворени само театрите и залите, в които се тренира обществен спорт. С няколко поредни заповеди правителството първо наложи рестрикции, а след това една по една издаде нови заповеди за отваряне на различните обекти.

Интересен сблъсък се получи, че сред първите отворени в областта на културата бяха кината, заедно с малките галерии, а театрите и оперите и до ден-днешен не са отворени, макар да имат възможност да спазват същите правила за дистанция, маски и дезинфекция.

По думите на Боил Банов – причината е, че изкуството е сценично и ще може да се играе само открито, тъй като „актьорите са живи“ и е опасно да излизат на сцена. Правителството финансира работещите в областта на културата с различни програми за подпомагане, но те са под формата на минимални работни заплати.

Заради това от културните среди постоянно призовават да бъдат отворени театрите.

В областта на спорта бяха отворени фитнес залите и малките зали за платен спорт, но с ограничение от по 10 души, а все още затворени остават залите за спорт – баскетбол, волейбол, художествена гимнастика и други. Техни представители са категорични, че разлика няма и тренировките могат да се изпълняват също с по-малък капацитет и според подходящ график. Засега те остават затворени.

В тази връзка от Българската федерация по баскетбол потвърждават пред bgbasket.com, че баскетболът за подрастващи остава забранен.

Според т. 3 от заповед N РД-01-263/14.05.2020 г. на министъра за здравеопазването Кирил Ананиев се „преустановяват всякакви групови форми на дейност и работа с деца и ученици, извън системата на предучилищното и училищното образование, които се организират и провеждат от физически и юридически лица, независимо от правно-организационната им дейност“. Заповед, която не е отменена и на този етап.

Така на практика, подрастващите все още нямат право да тренират. Фитнес залите от днес са отворени, а залите за спорт – не, протестират от Баскетболната федерация. Проблемът важи и за другите спортове, които се практикуват от деца в държавни условия.

От трета страна затворени остават и заведенията, но само вътре. При тях отворени са само терасите и градините. Министърът на туризма Ангелкова коментира, че и те могат да бъдат отворени при строги правила и много голяма дистанция.

На четвърто място – учениците завършват дистанционно и ще се върнат в клас на есен, а детските градини все още остават затворени, макар много от родителите да са се върнали на работа. За тях се обмислят различни варианти и се подготвят за отваряне, но само при намалени групи и спазване на строги мерки.

На практика са отворени всички обекти, които носят приход в бюджета – плащане на данъци и такси . Все още не е позволено или помислено за обществените места, които също могат да действат по правилата на дистанция и всички мерки за сигурност.

Източник:dnes.dir.bg