Бойко Борисов препоръча българския опит на ООН

„Пандемията от COVID-19 ясно показа, че Дневният ред 2030 е по-важен от всякога. Обявеното Десетилетие на действието ще бъде и Десетилетие на възстановяването с фокус върху целите за развитие“, отбеляза Бойко Борисов. Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на изказването си по време на Общия дебат на Общото събрание на ООН. Тази година форумът и съпътстващите го събития се състоят изцяло онлайн заради пандемията от коронавирус, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет.

Борисов заяви още, че пандемията е показала също, че нито една държава не може да се справи сама с последиците.

https://www.facebook.com/boyko.borissov.7/videos/2879008012327250

„Дневният ред, който заедно начертахме за устойчиво развитие до 2030 г., е особено важен за България като ключ за справяне с неравенствата и начин за постигането на проспериращо и мирно общество“, допълни той.

Пред световните лидери българският премиер подчерта, че още с приемането през 2015 г. на 17-те цели за устойчиво развитие на ООН, държавите членки поемат и дългосрочен ангажимент за постигането им. Сред тях са изкореняването на бедността, икономическото развитие, намаляване на неравенствата, качествено образование, мир и справедливост.

„Необходимо е подобряване на качеството на образованието и здравеопазването“, каза още Борисов. Постави акцент също върху необходимостта от надеждно прилагане на законодателството за опазване на природата.

„Планираме да изградим национален механизъм за координация на изпълнението на целите на ООН за устойчиво развитие с участието на правителството и широк кръг заинтересовани страни“, той.

Пред участниците в срещата премиерът изтъкна, че мотото на българския парламент „Съединението прави силата“ е напълно валидно и по отношение на постигането на целите на ООН. „България е готова да изпълни своята част. Време е за действия“, каза още Бойко Борисов.

В срещата на високо равнище с българския министър-председател участваха още 23-ма държавни и правителствени ръководители от страни като Австрия, Финландия, Норвегия, Словения, Аржентина, Перу, Ливан, Мароко, Република Южна Африка и други.

Заради пандемията, причинена от коронавируса, световният форум се провежда изцяло онлайн, а не в централата на ООН в Ню Йорк.

Тази година България отбелязва 65-годишнина от приемането й за член на световната организация.