Медът е много ценен и полезен продукт, но ние имаме навика да го идеализираме и да го считаме за лекарство за почти всички болести.
Науката гледа скептично и все пак потвърждава някои от полезните му свойства.
Всички сме чували колко полезно е сутрин да пием вода с мед и колко здравословно ще започваме деня си така.
Не е за вярване до какво обаче може да доведе това.
Установена е, че медът има антибактериален ефект, който намалява неприятните симптоми на вируси и настинки – помага срещу болки в гърлото и запушен нос.
Продуктът има ензимно действие и стимулира храносмилателните процеси в тялото. Когато се прилага външно помага за заздравяване на рани отново заради антибактериалния си ефект.
Важно е обаче да запомните, че този продукт е 96% захар. Следователно ежедневната му употреба сутрин може да доведе до доста нежелани ефекти:
Наддаване на тегло
По някаква причина се смята, че водата с мед сутрин помага да отслабнете. Всъщност пиейки тази напитка, вие пълните тялото си със захарен разтвор.
Ако след това отидете да бягате или клякате или просто имате физическа активност, с която да използвате получената лякоза, превръщайки я в енергия – супер.
Ако имате обилна закуска след това, калориите може да се окажат прекалено много за организма ви.
Тялото ще съхрани излишъка.
Медът не допринася за отслабването. Но водата сутрин е наистина страхотна.
Тя стимулира метаболизма и спомага за по-лесно сваляне на излишните килограми.
За отслабване е по-полезно да пиете вода без каквито и да е добавки.
Повишаване на кръвната захар
Медът е продукт с много въглехидрати. Те влизат в храносмилателния тракт и за няколко минути се разграждат на глюкозоми молекули и влизат в кръвообръщението ни.
Тялото трябва да се справи с рязкото повишаване на нивата на захарта и затова произвежда инсулин.
Ако давате такива „подаръци” на организма ви сутрин, с течение на времето клетките ще свикнат с повишеното ниво на инсулин сутрин и ще спрат да приемат глюкоза от кръвта (така клетките развиват инсулинова резистентност).
Повишен апетит
Учените вече са доказали, че сладкото не убива апетита, а именно обратното – стимулира го. Причината за това е скокът в нивото на глюкозата в организма.
След като пиете медена вода, изпращате част от глюкозата в кръвта. Това причинява отделянето на хормона инсулин. Той улавя глюкозните молекули и ги пренася през клетките.
Нивото на кръвната захар спада, след което нивото на инсулин намалява.
Такива люлки стимулират производството на хормона грелин.
Това е хормон на глада, който те кара да искаш да ядеш и е малко вероятно да издържиш, ако подушиш нещо вкусно, но не много здравословно.
Медената вода сутрин може да допринесе за преяждане следобед или вечер.
Добре е да не консумирате тази напитка, ако искате да отслабнете или имате диабет.