Усмихни се! Днес е Световният ден на усмивката

Светът отбелязва денят на усмивката от 1999 г. – през първия петък на октомври.

Усмивката не се учи, тя е рефлекс. Новородените се усмихват предимно в съня си.

Усмивката е заразна

Това не е само мит, усмивката наистина е заразна. Проучване, направено в Швеция, е установило, че за хората е трудно да се мръщят, когато наблюдават усмихнат човек, и в крайна сметка му отвръщат със същото изражение.

Когато се усмихваме, се отделят ендорфини – хормоните на щастието

Усмивката, дори и фалшива, кара тялото да отделя ендорфини – хормони, допринасящи за доброто настроение и противодействащи на стреса.

Усмивката се чува

Усмивката може да бъде чута в телефонен разговор, тъй като влияе върху интонацията. Именно поради тази причина служители, работещи с клиенти по телефона, се обучават да се усмихват, за да звучат гласовете им по-предразполагащо.

Усмивката се вижда от  разстояние

Хората са в състояние да различат усмивка от над 90 метра – способност, която са придобили, за да разграничават приятел от враг.

Усмивката удължава живота

Хората, които се усмихват често, живеят по-дълго от тъжните и сърдити индивиди. Това се обяснява със способността на усмивката да стимулира имунната система, повишавайки нивата на хормона кортизол.

Усмивката прави жените по-привлекателни

Дами, преустановите пръскането на пари за грим – усмивката ви прави по-привлекателни. В изследване специалисти са установили, че 70 процента от участвалите в него мъже намират за по-атрактивни усмихнатите жени от гримираните. Интересното обаче е, че същото не важи за мъжете. Проучване на Американската асоциация на психолозите разкрива, че жените предпочитат мрачните представители на силния пол пред усмихнатите.