Отпадат поправките за Истанбулската конвенция и президента Радев в резолюцията на ЕП за България

Европейският парламент отхвърли внесените поправки, които визираха българския президент в проекторезолюцията за ситуацията на върховенството на закона в България. Отпаднаха и текстовете, в които се искаше отпадане на мониторинга по механизма за сътрудничество и проверка за България и в които се изразяваше съжаление, че България е отхвърлила Истанбулската конвенция, съобщи БНР.

С гласовете на социалистите, либералите и зелените, евродепутатите отхвърлиха предложенията, които целяха в текста за корупция по високите етажи на властта към премиера да бъде добавен и президентът на България.

Не бе прието и предложението да се добави текст за връзките между чужди разузнавателни служби и съветници на президента, както и да се приветства решението на българското правителство да изгони дипломати, за които се твърди, че са провеждали военен шпионаж и са събирали информация, която представлява държавна тайна, за да я предадат на трета държава.

Не получи зелена светлина и текстът, в който се визираха съветниците на държавния глава Пламен Узунов и Илия Милушев, обвинени в длъжностни престъпления, като незаконно притежание и съхранение на голям брой документи, също представляващи класифицирана информация и придобити незаконно от Държавна агенция „Разузнаване“, както и в участие в престъпно сдружение за търговия с влияние, като част от престъпната дейност е било и оказването на влияние с цел руски гражданин да получи българско гражданство.

Отпадна и предложеният текст за политическата неутралност на президента и това, че използва продължаващите протести като платформа за своята позиция.

Текстът, който обвързваше протестите с финансирането им от бизнесмена Васил Божков, бе оттеглен от вносителката Роберта Мецола още вчера. Мецола беше автор на повечето изменения, целящи да се смекчат критичните пасажи срещу премиера и правителството.

Отпаднаха и текстовете, в които се искаше отпадане на мониторинга по механизма за сътрудничество и проверка за България и в които се изразяваше съжаление, че България е отхвърлила Истанбулската конвенция.

Резултатите от вота по целия документ ще станат ясни след 17 часа българско време, съобщава БНР.