Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев обяви, че репродуктивното число на коронавируса е паднало под единица (това означава, че не трябва да се очаква увеличаване на заразените). Пред БНТ Кантарджиев заяви, че наложените ограничителни мерки дават вече резултат и изтъкна.
„Резултатите от тази седмица са доста благоприятни. В София за 14 дни имаме едно намаляване на случаите с около 20-25%, което е благодарение на мерките, и че хората се осъзнаха. Засега нещата вървят добре. Репродуктивното число е, че 10 души заразяват 7-9, а не заразяват 20 човека (б.р. – това означава репродуктивно число от 0.7-0.9). Целта е намаляване на общия брой и натиска върху системата на здравеопазването и успокояване на хората. Ето че когато не се критикуваме, мерките сработват и на Нова година можем да си позволим да се срещнем с едно или две приятелски семейства. Никулден ще празнуваме със семействата си, но ще избягваме контакти с по-възрастните – тях трябва да ги поздравим по телефона“, изтъкна експертът.
Само ден по-рано – вчера, математикът на Националния оперативен щаб проф. Николай Витанов съобщи, че репродуктивното число все още е над 1.0. Според него то е 1.08, т.е. 10 заразени предават вируса на 11 човека.
Според Кантарджиев обществото бива настройвано срещу ваксините.
„Господин, който не е лекар, говори за странични ефекти на ваксините. Ако не си лекар, как ще говориш за епидемиология? ЕС хвърля огромен ресурс, държавата хвърля огромен ресурс – не виждате ли министърът колко пъти излиза, какви комисии се направиха, план се направи, купиха се на -70 градуса фризери. Създаде се един щаб, който трябва да осигури плановата ваксинация. Изведнъж излиза някой и казва: „Да, ама тия ваксини са изследвани на млади хора, а не на възрастни, които трябва да се ваксинират. Явно колегата не е чел“, възмути се Кантарджиев.
Той счита, че българите са се научили да спазват мерките по трудния начин: „Обществото само узря, но по трудния начин – когато вече знаеш за починали близки, колеги, познати. Можеше да има много по-малко смъртни случаи, ако септември не се подигравахме на докторите и носехме маски. Не знам защо хората бяха заблудени така. Познавам лекари, които пет пъти си смениха мнението от началото на пандемията.“