Захариева: Отношенията между България и Русия не са лоши

Не е приятно да ти обявят за персона нон грата дипломат, но неприятно е да се нарушават законите в България от дипломати. Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева в предаването „Годината“ по Дарик радио.

Според нея отношенията между България и Руската федерация не са лоши. „Не съм съгласна с тази оценка, но със сигурност извършването на незаконна дейност от страна на дипломатическия състав не подобрява отношенията“, заяви още Захариева.

„Военно аташе е събирал информация извън закона на България“, каза Екатерина Захариева. „Има достатъчно доказателства за това“, допълни дипломат №1.

„Не е работа да предлага възнаграждение да събира защитена от закона информация. Това е престъпление по българския закон“, посочи Захариева. Тя изтъкна, че разследването няма как да продължи, тъй като лицето се ползва с дипломатически статут.

По въпроса за отношенията между България и Русия външният министър коментира, че те не са лоши, но извършването на незаконна дейност от страна на дипломатическия състав не помага за подобряването им.

Според министър Захариева думата на 2020 година е „несигурност“. По думите й пандемията е довела до несигурност за бъдещето, за работата, за здравето.

„Тази несигурност се отрази и на работата на министрите на външните работи“, коментира Захариева, но допълни, че конфликтите са останали.

„Първите месеци външните министри почти не правиха външна политика. Осигурявахме достъп до летища и до граници на гражданите ни по целия свят. Звъняхме да питаме има ли маски, има ли спирт“, подчерта външният министър.

„Конфликтите останаха, а някои от тях се задълбочиха. И лидерите, и външните министри бяха концентрирани върху това да спасят гражданите. Във външната политика физическият контакт е изключително важен“, анализира Захариева.

„България не е променила мнението си, че мястото на всички страни от Западните балкани е в ЕС. България настоя за видими резултати по изпълнение на договора. Българското правителство предложи рамкова позиция, и българският пармалент я прие единодушно“, заяви външният министър.

„Винаги може да се изисква и повече в един договор. Проблемът е, че доверието е вече на много ниско ниво, коментира външният министър във връзка с подписания по-рано в РС Македония договор за добросъседство. Никой не оспорва правото на свободно изразяване“, каза още Захариева.

„Г-н президентът (на РС Македония – Стево Пендаровски, бел. ред.) много добре знае за какво става въпрос, не бива да изопачава“, посочи външният ни министър. По думите й пропагандата в РС Македония цели да разсее вниманието от това, че не се спазват договореностите, записани в договора за добросъседство.

„Нашият проблем е, че нашите приятели от РС Македония се опитват да прехвърлят на историците политическите въпроси. Политическите проблеми трябва да бъдат решени от политиците“, смята още тя.

„Езикът никога не е бил непреодолима пречка за присъединяването на РС Македония за нас. Това е непреодолима пречка за тях“, заяви Екатерина Захариева.

„Нашата позиция не е лесна за разбиране. Така или иначе ще продължим усилията да я обясняваме. Това не означава обаче, че България трябва да продължи да си затваря очите“, каза още външният министър.

Според нея трябва да се намалят емоциите, за да се разплете възела в отношенията между България и Северна Македония.

„За да се разрешат проблемите с РС Македония, трябва да се намалят емоциите. С емоции и с разговори през медиите няма да стане. Доброжелателност, отвореност, поставяне на проблемите на масата и оставяне на историците спокойно да си свършат работата без политически натиск. Единственият начин е това“, обясни Захариева.

„Надежда“ ще е думата на 2021 г., смята Екатерина Захариева.