9 задължителни правила на етикета – всеки трябва да ги знае

Има правила, които са приети в обществото и е хубаво да се спазват, за да изглеждаме добре в очите на околните. Това важи с пълна сила и когато сме на светски събития, защото доброто възпитание и етикетът винаги си личат… особено когато ги нямаш! Затова четете внимателно и запомнете тези правила.

1. Не слагайте лактите си на масата докато се храните – това е златно правило, което е добре да спазвате. Винаги, когато сте на вечеря, дръжте ръцете си прибрани по-близо до тялото и не слагайте лактите си на масата. Това е липсва на добри обноски и много хора ще го забележат.

2. Изчакайте да сервират на всички преди да започнете да се храните – много важно правило! Независимо колко сте гладни, никога не започвайте да похапвате сами. Изчакайте всеки да има порция пред себе си и тогава можете да започвате.

3. Не оставяйте чадъра си в някой ъгъл – независимо дали сте в ресторант или на гости, не оставяйте чадъра си разгънат да съхне в някой ъгъл. Винаги го сгъвайте прилежно и го оставяйте в специалните поставки за чадъри в ресторантите.

4. Не ходете на гости с празни ръце – дори една бутилка вино е достатъчен знак на уважение към домакините. Не носете храна, когато отивате на гости, защото това би обидило домакинът – по-добре носете напитка или украшение за дома.

5. Не си закачайте чантата на стола – или пък не я оставяйте в скута си. Това прави лошо впечатление. Винаги поставяйте чантата си на земята до стола ви или на специална закачалка за това.

6. Не носете найлонови торбички в чантата си – много домакини смятат това за удобно, но никак не е красиво, когато извадите от чантата си огледалце и например изпадне найлонова торбичка от близкия супермаркет. Използвайте платнени небрандирани такива, които изглежда много по-стилно.

7. Не закъснявайте, но и не подранявайте – пет минутки „закъснение“ са нормалното време, в което да пристигнете на гости. Подраняването е проява на лош вкус, защото домакините може още да не са готови и да ги притесните.

8. Не разказвайте личния си живот на непознатите около вас – това е много характерна българска черта и не бива да допускате да правите същото и вие. На маса хората се сближават бързо и започват да разказват най-личните си преживявания, което прави много лошо впечатление. Говорете за музика, политика, но не намесвайте личния си живот при първа среща с някого.

9. Плаща този, който кани на вечеря – независимо дали е мъж или жена! Това правило е много показателно дали притежавате нужния етикет или не. Ако вие сте поканили другия на вечеря, вие плащате сметката.