Около 4,5 трилиона цигарени фасове биват разхвърляни по света всяка година. За да се разградят в природата, са необходими десетилетия.
[ad id=“225664″]
В България хвърлянето на фасове – по улиците, в градинки и паркове, на плажове, от тераси, през прозорците на апартаменти и автомобили – е нещо нормално за много пушачи. На тях явно не им пука, че децата им и другите им близки живеят в тази отровена от цигари и фасове среда. Ето и някои данни, които доказват вредите от фасовете:
• Те съдържат всички отровни вещества, които съдържа и цигарата. Тези опасни вещества са около 4000, при което 400 от тях са канцерогенни. При разграждането на фасовете се отделят амоняк и сяра. Най-бързо от този дребен отпадък се замърсява водата, защото дори само при преминаване на фаса през нея – тя отмива всички вещества от него.
• Фасовете са пълни с катран, никотин и други токсични вещества. Под въздействие на климатичните условия тези токсини попадат в почвата и влияят на всеки организъм, който влиза в контакт с тях.
• Изследванията показват, че са необходими между 5 и 30 години за разграждането на вредните съставки във фасовете, при това, те никога не се разграждат напълно.
• Близо 50% от средното количество цигари, което изпушва един човек за една година, се изхвърля по нашите улици, паркове и плажове. Освен че замърсяват, фасовете се превръщат и в опасност за много малки деца, които може да ги глътнат и последствията от това да са страшни.
•Цигарените останки съставляват 40% от замърсяването по плажовете и могат да бъдат фатални за морските обитатели – костенурки, морски птици.