Правила за правене на погача за прощъпалник … и проблемите, свързани с това?

Въпрос:

Предвид епидемичната обстановка да правим ли погача за бебето? Да бъде ли във възможно най-тесен кръг? Ако се прави у нас, ще спазвам принципа за минимум гости. Ако е в чужда къща, пак може да обсъдим броя на гостите, но все пак е чуждо място.

Алена отговаря:

Изискването да сте в най-тесен семеен кръг е правилното решение, особено в тази нездравословна обстановка. Редно е да сте само майката на детето – вие, двете баби и евентуално бабата на майката, а също и не повече от една-две приятелки заради орисването и пожеланията – 6-7 жени, и пак повтарям – здрави и да не са в месечен цикъл – задължително изискване!

Ако дойдат жени с цикъл, детето може да поучи обриви по кожата, които трудно да минат, дори и без да е прегръщано и докосвано.

Не бива да се забравя, че на погачата броят на хората задължително е малък, дори и без пандемия, това е правилото. На прощъпалника могат да присъстват и повече близки, така че оставете за първите му крачки и стабилното прохождане поканите към другите гости.

Въпрос:

Майката и другата баба планират да направим погачата на 40-ия ден от раждането на моя внук, който се пада събота, точно на Задушница. Може ли да направим събирането на този ден? Ако да, в коя част на деня – късен следобед? Или е по-добре да го направим на следващия ден, в неделя?

Алена отговаря:

На новородено никога не бива да се прави погача на Задушница или в ден на помен на починал близък човек. Направете го на следващия ден, въпреки че съгласно датата на раждане на детето неговият личен ден е с вибрация  4, орисваща го на проблеми, трудности, изпитания, не само в деня. По-добре кръщене в такъв ден, отколкото в ден, почитащ смъртта и живота в незримите полета на ефира.

Без значение е в кой часови отрязък на деня ще направите ритуала. Важно е заради факта, че това е първото официално представяне на бебето пред други хора, да запазите карантинната дистанция, за да не ви изненада проблем и след това да се чудите кого да вините и как да потушавате бликналите негативни чувства помежду ви.

Въпрос:

Другата баба предлага да направим погачата у тях. Може ли събирането да се прави на друго място? Или трябва да се направи, където живее бебето? Ние, родителите и бебето живеем в една кооперация на различни етажи. При нас площта е по-голяма, а и бебето вече е било при нас. Да приемем ли предложението да бъде при майката на снахата? Ако не, може ли да е у нас, на по-широко?

Алена отговаря:

След като детето живее от изписването си в апартамента на своите родители, правилното е да направите ритуала в този дом, който е и негов.

Погача се прави в дома на родителите на детето, дори и ако е под наем или жилището е на единия от двамата.

Погача не се прави в домовете на бабите, дядовците или роднините, независимо къде е по-просторно и удобно.

Важното е да спазите правилата и да няма болни, да няма и струпване на много хора. Повтарям, най-добре го направете в тесен семеен кръг, защото съм далеч от възможността да потвърдя, че е безопасно от зараза, а и никой не знае кой как идва на събитието. Колкото по-кратък е ритуалът и почерпката, толкова по-добре.

Предполагам, че една от причините другата баба да ни кани у тях за погачата, е, за да може да присъстват майка й и сестра й, които още не са виждали бебето.

Въпрос:

Сестра й лекува рак и е преминала химиотерапия. Може ли болна жена да присъства на питата за бебето? Аз дори не бях се сетила за този ритуал. Прочетох това, което ти си написала за него и е публикувано и в сайта. Не прочетох за условие погачата да се омеси от жена с двама живи родители – има ли такова изискване?

Алена отговаря:

След като си прочела написаното от мен за ритуала, трябва да си наясно, че на 40 дни гостите са само жени – орисници, а мъжете нямат право да присъстват на самия ритуал. Нека е ясно, без да се обиждат, такива са правилата. Това е първото официално появяване на детето сред обществото, затова е задължително да е обградено само от добронамерени орисници, които да му пожелават хубави бъднини така, както ги усещат в сърцето и Душата си, за да живее то в Светлина, здраво и щастливо.

Мъжете може да се присъединят на почерпката, но няма как да са част от ритуала, това е важно, въпреки че не знам как ще го спазите… но моите съвети са си мои и са правилни, а правото на избор е на всички вас. Все пак, повече от важно е да спазите това изискване, защото то не е случайна хрумка! Феите орисници са само жени!

Познавам хора, които след 40 дни на новородено имат сериозни проблеми заради присъствали болни жени или жени с цикъл, на които, потретвам, е забранено да присъстват на погачата.

Абсолютно недопустимо е да присъстват болни хора, без значение дали от онкологично или друго заболяване, защото, както казах, това е първото официално представяне на детето пред хората, а жените дори нищо да не изрекат, са орисници заради присъствието си. Да продължавам ли?

Питката може да направи майката, независимо дали има двама живи родители, тя е майка на детето, или пък нейна приятелка, но вече задължително с двама живи родители. Може да я направи и другата баба.

Не бива да се правят други пити, прави се само една. Не бива да се разчупва над главата на майката и бебето, които някои покриват с чаршаф, покривка или кърпа съгласно някакви съвременни нови ритуали – суеверия, да се слагат стотинки, което е в пълно противоречие с изчистените правила на църквата и с тези на незримия свят. Също така не бива да се слагат пари в креватчето на детето, левове и монети. Освен че е в противоречие на правилата на незримия свят и Вселенските закони, парите са едно от най-мръсните неща, а все още има зарази и забрани. И понеже младата майка била кръщавана с питата над главата, мога да кажа, че този ритуал съществува отпреди петнадесет, най-много двадесет години, а тя е доста над тях.

Въпрос:

Мога ли аз сама като баба, без разрешение от родителите му, да поръчам хороскоп на внучето след шестия му месец?

Алена отговаря:

Имаш право като баба да поръчаш хороскоп на внучето си след шестия месец.  Сигурна съм обаче, че ще имаш проблем с родителите, ако разберат, че си го сторила през главата им, поради което е напълно безсмислено да поръчваш хороскоп на внука си, а и възрастта му ще бъде твърде малка, за да има смисъл от хороскоп. Все пак хороскопът се поръчва, за да е полезен, а не да бъде апокрифно четиво, което при всяко тропване на вратата ще се чудиш къде да криеш. Който не вярва, няма да го използва, а и на теб ще пречи да го ползваш. Ако някога родителите на внука ти проумеят грешките си, надмогнат своето тесногръдие, невежество и престанат да живеят в противоречие на самите себе си, на правилата за по-добър живот, нека поръчват каквото и при когото искат. След като са ти казали да не ги занимаваш с разни астрологично-номерологични измислици, нека сами творят живота си, видимо безхаберни към детето, което са създали, защото ако се намесваш, дори добронамерено, правиш непоискано добро и вместо да си полезна, си печелиш врагове, обиди и унижения.

Автор: Светлана Тилкова – Алена