У нас литър от най-масовия бензин в момента струва от 1,80 до 2 лева.
Само в рамките на месец най- масовото гориво А-95 е скочило между 6 и 10 стотинки. Според част от експертите има връзка с пандемията за скока на цените на горивата. За сравнение в началото на ноември, на прага на втората вълна на вируса, суровият петрол се е търгувал за близо 40 долара на барел, а в началото на февруари – за около 60. Колкото до горивото- литър от най-масовия бензин у нас в момента струва от лев и 80 до 2 лева.
Румен Георгиев е дългогодишен шофьор на такси. И тъй като използва автомобила си всеки ден, се налага често да зарежда гориво. Кара автомобил на газ.
„100 процента скача, всеки ден скача газта специално, за другото не знам. С около 20 стотинки, ако не и отгоре, навсякъде е различно“, твърди Румен, предава NOVA.
Експертите посочиха различни причини за скока в цените на суровия петрол, а от там и на горивата у нас.
„Намаляването на добивите, както са се разбрали страните от ОПЕК и намаляването на запасите от петрол, това са временни фактори, бъдещето ще покаже дали цените ще продължат да вървят нагоре“, заяви Светослав Бенчев от Българска петролна и газова асоциация.
Георги Танев от Асоциация на българските търговци на горива посочва, че „в момента има наистина по-високо потребление, но то са дължи на неотложната нужда на всеки един бизнес да функционира, защото иначе е заплашен да изпадне от пазара“.
Друга от тезите за поскъпването е – цената на суровия петрол в световен мащаб.
„Наличието или липсата на ваксини, тоест, възможността за свободно придвижване на хората, съответно възможността за туризъм, определено ще бъде един основен фактор“, твърди Георги Танев.
„Всъщност трудно е да се каже – по-скоро не. Тъй като за да се върнем към нормалния си живот и хората трябва да се върнат към нормалния си живот, а дали това ще стане с ваксинацията е трудно да се каже“, заяви и Светослав Бенчев.
Прогнозите – цените на горивата ще спрат да растат най-рано през март.