ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
В-к „Септември” бр. 99, 1980 година
Пестеливостта – дълг и отговорност на всеки
СВРЪХНОРМАТИВНИТЕ ЗАПАСИ –
ТОЗИ „ВОДЕНИЧЕН КАМЪК”…
Стратегическият лозунг на партията за ефективност и качество във всички области на нашия живот е свързан и с изискването за решителен поврат в използването на материалните ресурси. Тяхната значимост като фактор за ускореното ни развитие е ясна на всеки и всички, но практиката показва, че този въпрос не е разбран в цялата си сложност.
Важно е в стопанските организации и предприятия навреме да се установят и оползотворят свръхнормативните запаси и залежалите материали. В условията на новия икономически механизъм те оказват отрицателно влияние върху резултатите и фонд „Работна заплата”.
Повече от всякога сега е необходимо реално да се определят запасите, като се използва икономическият подход за издигане ролята на следните фактори: научно обосновано определяне на потребностите; ритмичност и комплексност на доставките; недопущане на изменения в производствената програма; раздвижване на залежалите материали и обвръзка на нормативите за материали с норматива за оборотните средства, за да се ускори обръщаемостта им.
Ненапразно др. Т. Живков, подчертавайки значението на планирането и нормирането на материалните ресурси, посочва, че те трябва да се определят въз основа на технологични карти, на конструкционна и проектна документация. Презапасяването е причина да се нарушат условията за съхранение, което води до корозия, деформиране, неблагоприятно изменение на технологичните качества и свойства, влошаване на цветовете и т.н.
От проучвания в национален мащаб е установено, че по структура свръхнормативните материали се образуват и влияят от следните фактори: промяна на производствената програма – 29,3 на сто; замяна – 8,8 на сто; доставка над плана – 8,4 на сто, и от реализирани икономии – 4,2 на сто.
Какво е положението в окръга?
В края на януари 28 предприятия имаха свръхнормативни запаси за 7 654 000 лева. В края на първото полугодие предприятията са 27, а стойността нараства на 20 569 000 лева.
По селищни системи до юни състоянието е: Стара Загора – 17 736 хил.лева; Казанлък – 1 479 хил.лева; Чирпан – 28 хил.лева; Раднево – 1 326 хил.лева. разбира се, тези цифри в отделни периоди са различни, но както става ясно, с малки отклонения бележат тенденция на стабилност.
Предприятия, които имат значителни свръхнормативни материали, са ОЗЗУ, МЗ „Железник”, СМЕК „Марица-изток”, КХИ „Хидравлика” и КИ „Сърп и чук”.
Най-добре тези въпроси могат да бъдат решени, като се прави задълбочен анализ по структурата на материалите и потребността им и на основата на направените изводи да се осигури регулиране на запасите.
Опитът и практиката показват, че освен редовните материали има в повече и в по-малко суровни, материали, резервни части, които трябва да се бракуват или обезценят. Някои се държат с години и се забравя простата истина, че всеки залежал материал се заплаща двойно след 6-7 годишно съхраняване. В края на 1979 година ръководствата на МК „Фр.Енгелс”, СХК, СМЕК „Марица-изток” и други бракуваха и освободиха оборотни средства за няколко милиона лева.
Българската народна банка и Министерството на снабдяването и държавните резерви утвърдиха конкретни мероприятия за разкриване и използване на свръхнормативните запаси и залежалите материали. Създадена е група, която има задача месечно да прави анализ за предприятията в окръга и да влияе за оперативното регулиране на запасите.
На тази цел е подчинено Окръжно № 33 на Министерството на снабдяването за държавните резерви и БНБ, което задължава пласментно-снабдителните организации да изкупуват от потребителите наличните суровини, материали и резервни части над плана с общо предназначение в определени срокове от тяхното установяване.
За 1980 година 19 предприятия са представили в ОПСО – Стара Загора описи за свръхнормативни и залежали материали. От тях са изкупени 848 тона метали за 1 361 хил. лева, технически изделия за 4567 хил. лева. През юли описи постъпиха от КХИ „Хидравлика”, КИ „Сърп и чук”, завод „Г.Кирков”, фабрика „Роза” и други.
Проблемата за рационалното и икономично използване на материалните ресурси е икономическа, политическа и социална. Тук се засегна една страна от нея: свръхнормативните запаси и залежалите материали. Положителен резултат ще има само при повишена активност и отговорност на предприятията, пласментно-снабдителните организации и БНБ.
Васил КАРАИВАНОВ
Главен директор на ОПСО – Стара Загора